Shining Moon Strona Główna Shining Moon
Forum strony Shining Moon

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Yuuichiro
2014-07-24, 17:19
inspiracje religijne w sailor moon
Autor Wiadomość
Eragon 
Lord

Ulubione postaci z SM: Usagi,Mako,Hotaru i Endymion
Seiya czy Mamoru?: Endymion
Ulubiony utwór z Anime: La Soldier
Wysłany: 2012-01-24, 14:01   inspiracje religijne w sailor moon

Ciekawy artykuł o tym czytałem :
Zapewne każdy wie, że Sailor Moon przeładowana jest przeróżnymi motywami. Możemy w niej znaleźć wątki mitologiczne, astronomiczne a także medyczne. Czy ktoś zauważył, ile w niej nawiązań do biblii i wiary chrześcijańskiej?
W żadnym artykule na temat Naoko nie jest podane jej wyznanie, tak samo czarodziejki nie uczęszczają do żadnej świątyni (oprócz Rei oczywiście). Jednak patrząc, ile w Sailor Moon nawiązań do Biblii, możemy domyśleć się, że są one wiary chrześcijańskiej.

Zacznę może trochę od tyłu a mianowicie od serii Sailor Stars, bo to w niej najwięcej jest takich motywów. Jednym z pierwszych są skrzydła Usagi po przemianie w Eternal Sailor Moon. Białe anielskie skrzydła są w wierze chrześcijańskiej symbolem czystości i dobra. Drugą sprawą są ataki Sailor Moon wykonywane przy pomocy Eternal Tier. Czy ktoś zauważył, że światło wydobywające się z berła na początku przybiera postać krzyża? Krzyż jest symbolem zbawienia i w tym przypadku nie muszę tłumaczyć, jak to się ma do Sailor Moon;) Czy ktoś policzył kiedyś ile jest głównych czarodziejek? (5 inner + 4 outer + Chybi-Usa + 3 starlight = 13). Mamy 13 czarodziejek, co daje nam święta liczbę, ponieważ stanowi nawiązanie do 12 apostołów i Jezusa. Jak wiemy apostołowie byli uczniami Jezusa, a także jego czcicielami i obrońcami, co też w jakiś sposób wiąże się z Sailor Moon. Same opętanie człowieka przez demona i nieczyste siły jest motywem wręcz wyrwanym z Biblii.

Przejdźmy teraz do serii Super. W tej serii, prawie że szablonowym przykładem jest Święty Graal. W religii chrześcijańskiej był on kielichem, z którego pił Jezus czyli mesjasz, a kim innym w Sailor Moon jest Usagi jak nie mesjaszem;) Inną sprawą jest postać Mesjasza Ciszy. Stanowi on przeciwieństwo dobra, czyli uosobienie szatana. Warto nadmienić, że słowo Saturn wypowiadane przez Japończyków brzmi bardziej jak "satan", czyli z angielskiego szatan. Weźmy się teraz trochę za matematykę;) Zastanawiałem się, skąd wzięła się liczba 9 przy imieniu Mesjasza Ciszy. Poszukałem odpowiedzi i znalazłem artykuł na temat liczb w chrześcijaństwie. 9 w chrześcijaństwie ma wiele znaczeń: dziewięć dni trwa nowenna, dziewięć jest chórów anielskich, a grzesznicy wchodzą do piekła przez dziewięć bram: trzy spiżowe, trzy kamienne i trzy żelazne. W chrześcijaństwie 9 uchodzi za liczbę absolutnej doskonałości. Czyż Mistress 9 nie uważała się za niemal idealną?;) A jak ma się matma do Pharao 90. Liczba 90 to liczba ostateczności, jest ona wielokrotnością liczby 9, więc symbolizuje najwyższą doskonałość i władzę. Innym powiązaniem w tej serii jest scena ofiarowania Chibi-Usy Mesjaszowi Ciszy. Scena ta wygląda jak składanie daniny na ołtarzu.

Krótko o serii R. Nie zauważyłem w niej wiele powiązań, ale bardzo rzuciła mi się w oczy scena ukrzyżowania czarodziejek przez Rubeusa, a także walka ze smokiem, który w religii chrześcijańskiej jest symbolem apokalipsy. Warto także wspomnieć o tym, że w Sailor Moon parokrotnie bohaterem odcinka jest osoba duchowna (ksiądz, zakonnica).
Mam nadzieje, że udało mi się choć trochę udowodnić powiązanie Sailor Moon z Biblią. Powiązań jest znacznie więcej, jednak nie sposób je wszystkie wychwycić. Może ktoś doszuka się własnych ;) .
http://mizunoworld.info/anime/art_religia.html

Ja bym tutaj jeszcze dodał scenę gdzie Królowa Serenity oddaje życie aby zapieczętowań Metalie (kojarzy mi się z umierającym na krzyżu Chrystusem)

MocoGirl
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-24, 15:48   

Dla mnie Sailor Moon jest na podstawie Bibli :-)
A to dlatego że ma takie przesłanie o miłości , że w każdym jest dobro i każdemu należy dac szanse oraz sama Sailor Moon była mesjaszem i ratowała świat oraz pomagała bliżnim na rózne sposoby .

Annorelka 
Myśli inaczej

Ulubione postaci z SM: anime!Chibiusa i anime!Mamoru
Seiya czy Mamoru?: patrz wyżej.
Ulubiony utwór z Anime: Moon Revenge
Wysłany: 2012-01-24, 19:02   

Myślę, ze porównywanie Usagi do Chrystusa jest trochę nie na miejscu... Myślę, ze jest ona bardziej kreowana na "świętą", która ideały wiary chrześcijańskiej wprowadza w życie. Na osobę naśladującą Pana Jezusa a nie jego samego.

Naoko podobno jest katoliczką, ale się nie chce przyznać. :P

Źródło: http://vk.com/club39637650

Mayissa 
Zła Kobieta

Ulubione postaci z SM: Mako, Usa , Micchi
Seiya czy Mamoru?: Kunzite :D
Ulubiony utwór z Anime: Ginga ichi mibun chigai na kataomoi
Wysłany: 2012-01-27, 17:44   

Annorelka żółwik!

Nawet nie wiem od czego zacząć... Może od tego, że Japończycy mieszają wszelkie możliwe wiary? Chrześcijaństwo jest dla nich bardzo mistyczne i temu w wielu ichnych produkcjach są nawiązania do niego. A to że Japonki marzą o ślubie w kościele, ma tyle wspólnego z wiarą, co wół do karety, po prostu to jest dla nich spełnieniem marzeń - biała suknia, bijące dzwony i cudowna kaplica.

Że niby dziewczyny są chrześcijankami? W żadnym wypadku! Wiele razy modlą się w świątyni szintoistycznej, to nie pozostawia złudzeń.

Mnie osobiście wkurza to nadużywanie naszej wiary i symboli , ale biorę to przez palce, bo dla nich to raczej nasza wiara ( moja) to trochę taka mitologia z ciekawą symboliką . Typowe jest dla nich obwieszanie się krzyżami i różańcami nie biorąc do głowy, że to symbol wiary.

W szintoistycznej wierze kapłani też zajmują się wypędzaniem demonów, a ONI też są rogaci. Rei jako kapłanka jest tego najlepszym dowodem. Wypędzanie demonów z ludzi przez głównych bohaterów jest w różnych anime nagminne.

Loża Ciemnych Czarownic * Liga M *

Annorelka 
Myśli inaczej

Wysłany: 2012-01-27, 21:04   

Tia, żółwik. :D

Myślę jednak, ze w Sailor Moon nawiązanie do wiary nie jest takie przypadkowe bo "Japończyków chrześcijaństwo interesuje" tylko lepiej przemyślane... Wszystkie nawiązania są spójne i dla podkreślenia charakteru Usagi, a postaci księdza i zakonnicy pokazują, ze ktoś z ekipy bardziej w temacie siedział i jego zainteresowania nie ograniczały się do np. noszenia różańca jako biżuterii.

sailor cosmos 
^^

Ulubione postaci z SM: Usagi i Sailor Cosmos
Seiya czy Mamoru?: Mamoru ^^
Ulubiony utwór z Anime: moon pride
Wysłany: 2012-01-27, 22:16   

ja ogładałam kiedyś że dla japonczyków chcrzescijaństwo jest moda nowa i że wiele kobiet chce brać ślub ze względu na biała suknie itd ale zgadzam się że sailor moon jest na swój sposób wzorowana na bibli.Chociaż nie dokońca porównywałaby jej do chrystusa pamiętacie kiedy to w mandze w seri stars elentarlnal sailor moon widzi wszstkie dwoje przyaciólki zmienione razem z tuxedo po odrebraniu im ziaren powiedziała cos w rodzaje ze zwsze były jej lojalne ale za ten jeden raz za niesoburdynache czy cos takiego ukarze ich i je zniszczyła(cos p[podobnego mówiła mósiałabym poszukac w którym to dokładnie tomie było)więc nie dokońca zgadzam się z teza porównania do Jezusa chodź wielle jest zaczerpniete

Mayissa 
Zła Kobieta

Wysłany: 2012-01-27, 22:32   

owszem, wszystko jest spójne, ale chodziło mi o to, że w szintoiźmie, buddyźmie też niszczy się zło i złe duchy. Usagi jest tu po prostu ukazana jako obrońca i zbawca od zła, a widocznie najmocniej taki ktoś kojarzył się Naoko z Mesjaszem i chrześcijaństwem. A że się czasem zakonnica przewinęła i to w szkole Rei.. nawet u mnie w mieście najlepsze Liceum, gimnazjum, a nawet przedszkole prowadzą zakonnice. To wielki prestiż uczęszczać tam. Rei była z elit, nic dziwnego, że była w elitarnej szkole.

miszael 

Ulubione postaci z SM: Sailor Venus
Seiya czy Mamoru?: Minako
Ulubiony utwór z Anime: Suki to Itte
Wysłany: 2012-02-04, 07:12   

Rzeczywiście, jest sporo nawiązań do chrześcijaństwa w Sailor Moon. Ale daleki byłbym od porównywania Usagi do Jezusa jako Zbawiciela. Jezus zbawił ludzi nie poprzez wyrzucanie złych duchów, oczyszczanie chorych i okazywanie dobra innym. To były jedynie znaki Jego boskości.

Zbawienie ludzkości dokonało się podczas śmierci krzyżowej i zmartwychwstania. W końcu po to Jezus przyszedł na ziemię, by złożyć za nas ofiarę z siebie - to zapowiadali już prorocy.

Sailor Moon natomiast nie oddaje swego życia w żadnym momencie. Zwycięża siłą czystego dobra, które jest w niej, ale daleko tu od zbawienia w chrześcijańskim rozumieniu.

W ocenianiu, czy Sailor Moon jest chrześcijańskie, trzeba też wziąć pod uwagę liczne nawiązania do religii wschodu, może nawet liczniejsze niż te do chrześcijaństwa. One w odróżnieniu do motywów chrześcijańskich przewijają się niemal cały czas. Motywy chrześcijańskie pojawiają się od czasu do czasu.

Zgodzę się z jedną z przedmówczyń, że wypędzanie demonów jest obecne w wielu religiach. W religiach wschodnich może nawet bardziej niż w chrześcijaństwie.
Tyle ode mnie...

Annorelka 
Myśli inaczej

Wysłany: 2012-02-04, 08:52   

Ja myślę, ze więcej jest w SM religii wschodu, gdyż to część codziennego życie Japończyków, a nawiązanie do chrześcijaństwa były takie... bardziej dla podkreślenia charakteru Usagi.

Mayissa 
Zła Kobieta

Wysłany: 2012-02-04, 13:55   

Wydaje mi się, że na te chrześcijańskie aspekty były dla nas bardziej widoczne z racji naszego wyznania. Gdybyśmy byli buddystami, albo szintoistami to bardziej te rytuały by nam się 'rzuciły' w oczy :)

Annorelka 
Myśli inaczej

Wysłany: 2012-02-04, 16:27   

Zgadzam się, ale myślę, że buddyzm itp. pojawiły się jako elementy życia codziennego dziewczyn (szczególnie Rei), a chrześcijańskie znaczyły coś więcej... Myślę, że to nietypowe, by taką wagę przywiązywać do religii chrześcijańskiej w Japonii, więc czemuś musiały dość liczne nawiązania służyć.

GinSei

Wysłany: 2012-02-29, 22:12   

Ann, akurat w Japonii jest stosunkowo dużo katolików, więc nic dziwnego, że była 'przywiązana taka waga' do 'naszej' religii ;-)
Chyba to nie daje chłopcom spać. Wseiseoninja

SockPuppet 
Święta Paladynka

Ulubione postaci z SM: Diamant, Umino
Seiya czy Mamoru?: Diamant
Ulubiony utwór z Anime: Moon Pride
Wysłany: 2012-06-26, 10:52   

To ja może dodam coś od siebie. Ma to poniekąd związek z shintoizmem. Talizmany, które należą do Sailor Uranus, Neptune i Pluto to miecz, lustro i klejnot. Przy czym chodzi o to, że dokładnie taki sam zestaw stanowi japońskie insygnie cesarskie, z tą różnicą, że klejnotów jest kilka, nie do końca wiadomo ile, bo nie pokazuje się ich publicznie. Natomiast insygnia cesarskie są głęboko powiązane z shintoizmem i ich pochodzenie jest wyjaśnione mitami już w VIII wieku.
I może to będzie banalne, ale przecież najbardziej chyba jest SM oparte na mitologii greckiej!
A jeśli chodzi o elementy chrześcijańskie - krzyżowanie bohaterek może bulwersować, ale trzeba pamiętać, że w czasach, kiedy chrześcijaństwo było zakazane w Japonii, ukrzyżowanie było jednym ze sposobów egzekucji. Co do Usagi - faktycznie ma pewne cechy mesjanistyczne, ale i w literaturze klasycznej pojawiają się takie postaci, więc nie jest to nic nowego.
Kolejna rzecz, nie związana z religią sensu stricte, bardziej z symboliką. Japońskie nazwy planet, przejęte od Chińczyków (planety od Merkurego do Saturna) pochodzą od nazw żywiołów i są prawie zupełnie zgodne z żywiołami, jakimi władają Czarodziejki:
Merkury - woda, Wenus - złoto, Mars - ogień, Jowisz - Drzewo (bo błyskawice to już grecko-rzymski motyw, ale nie da się ukryć jakiegoś powinowactwa do liści i drzew w niektórych atakach Makoto) i Saturn - ziemia. Tylko to ostatnie budzi większe wątpliwości, bo Hotaru raczej nie miała wiele wspólnego z ziemią jako żywiołem. Nawiasem mówiąc, nie wiem skąd wytrzasnęli jej moce - chińska symbolika żywiołów tu zupełnie nie pasuje, grecka ani rzymska mitologia też nie. Gdyby się trzymać mitologii klasycznej, to bardziej na miejscu byłoby, gdyby to Sailor Pluto miała te destrukcyjne, mroczne moce, a Sailor Saturn moc czasu, byłoby to zgodnie z kanonem bóstw greckich i rzymskich (które jak wiemy są analogiczne), od których pochodzą nazwy planet.
No to chyba wszystko, co mi przychodzi do głowy. Wiem, że powinnam niektóre elementy wkleić do tematu Mitologia i Astrologia, ale nie chciałam się rozdrabniać.

Annorelka 
Myśli inaczej

Wysłany: 2012-06-26, 12:53   

Wow, bardzo ciekawy post, widać, ze wiesz dużo na takie tematy. :)
Cytat:
Gdyby się trzymać mitologii klasycznej, to bardziej na miejscu byłoby, gdyby to Sailor Pluto miała te destrukcyjne, mroczne moce, a Sailor Saturn moc czasu, byłoby to zgodnie z kanonem bóstw greckich i rzymskich (które jak wiemy są analogiczne), od których pochodzą nazwy planet.

Myślę, że Naoko mogła pomylić moce Saturna i Plutona (pomyliła łacińską sentencję z francuskim przysłowiem).

Cytat:
Usagi - faktycznie ma pewne cechy mesjanistyczne, ale i w literaturze klasycznej pojawiają się takie postaci, więc nie jest to nic nowego.

Ja wciąż utrzymuję, że Usagi była kreowana bardziej na świętą niż na mesjasza (mesjasz w Sce to było według mnie tylko takie określenie, zaszczytny tytuł, coś a la Sailor w nazwie każdej wojowniczki bo mieliśmy dwóch sobie przeciwstawnych - światła i ciszy), a chrześcijańskie atrybuty temu pomagały. W końcu w nieco późniejszych czasach chrześcijańscy święci też byli krzyżowani (patrz Quo Vadis :P ). Myślę, że nawiązania do chrześcijaństwa pojawiły się dla podkreślenia charakteru Usagi, tych cech, które pokrywają się z cechami idealnego chrześcijanina. Miała się kojarzyć nie z Chrystusem tylko chrześcijaństwem i jego zasadami ogólnie.
Plus krzyż jako symbol męczeństwa, śmierci za kogoś (zauważyliście, że Usagi nie była "krzyżowana"? Za to Królowa Serenity, Innerki i Saturn tak - poświęcały się wówczas bądź cierpiały).

SockPuppet 
Święta Paladynka

Ulubione postaci z SM: Diamant, Umino
Seiya czy Mamoru?: Diamant
Ulubiony utwór z Anime: Moon Pride
Wysłany: 2012-06-26, 13:42   

To nie chodzi o kreowanie na Mesjasza. Cechy mesjanistyczne to raczej typ bohatera, a nie nawiązywanie bezpośrednio do Jezusa jako takiego. Mesjanizm to przecież takie nadprzyrodzone posłannictwo, tylko o to mi chodziło. Raczej chodzi właśnie o świętość i postawę ratowania całego świata wewnętrznym dobrem, miłością i światłem. Faktycznie, te cechy bardzo nawiązują do chrześcijańskiej etyki i filozofii. Usagi jest takim uosobieniem zasady "Zło Dobrem zwyciężaj". Wydaje mi się też, że ona została wykreowana na bohaterkę uniwersalną - taką z którą każdy może się utożsamiać, a jednocześnie podziwiać i naśladować. Ona chyba jest taka sama dla każdego i, powiedziałabym, ekumeniczna. Nie ma w ogóle w SM elementów, które by narzucały jakiś światopogląd, to raczej taka idealna opowieść dla wszystkich.

BTW, ja też czułam się nieswojo, kiedy słyszałam o Mesjaszu Ciszy i Światła, to było trochę nie po drodze z moim katolicyzmem, ale ostatecznie w anime pojawiają się dużo gorsze rzeczy i japońskie podejście do religii trzeba przyjąć z całym dobrodziejstwem inwentarza. Co nie dziwi, jeśli się poczyta ich świętą księgę Kojiki, która jest, mówiąc kolokwialnie, odjechana na maxa.

Odpowiedz do tematu