Shining Moon Strona Główna Shining Moon
Forum strony Shining Moon

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Magical girls z lat 80 - Wasze zdanie
Autor Wiadomość
kamil88 
kamil88

Ulubione postaci z SM: Hotaru, Chibi-Usa
Seiya czy Mamoru?: Seiya
Wysłany: 2014-02-15, 23:52   Magical girls z lat 80 - Wasze zdanie

Witam
(Żeby obejrzeć z Anime Sols, musicie zainstalować Firefox albo Chrome, i program Hola Better Internet, żeby zmienić proxy na USA albo Kanade)
Co sądzicie o magical girls z lat 80? Wiele czytałem o tym, że Magical Girls przed pojawieniem Sailor Moon były bardzo dziecinne, nie do końca się z tym zgadzam, na stronie Anime Sols (Która jest ich dystrybutorem) można legalnie obejrzeć część odcinków Creamy Mami (1983, 47 z 52) i Pastel Yumi (1986 14 z 25) i obie są całkiem przyjemnymi komediami, z równie ciekawymi postaciami, praktycznie niczym się nie różnią od dzisiejszych magical girls, bohaterki są niezależne, i nie dają obie wchodzić na głowę, mają przyjaciół, i zainteresowania. Jedyna różnica, jest taka, że bohaterki nie mają potężnego wroga, który chce przejąć władze nad światem, tylko używają mocy, żeby pomóc w codziennych problemach

Annorelka 
Myśli inaczej

Ulubione postaci z SM: anime!Chibiusa i anime!Mamoru
Seiya czy Mamoru?: patrz wyżej.
Ulubiony utwór z Anime: Moon Revenge
Wysłany: 2015-03-30, 12:07   

Hmmm, nie wiem czy to tu pasuje, ale innego tematu nie mogę znaleźć więc:
http://comicsalliance.com...eau-dark-horse/
http://comicsalliance.com...en-role-models/
Co myślicie o artykułach?
Mnie się nie podobają i niestety pokazują jak anglojęzyczni fani psują Sailor moon i "gatunek" magical girls narzucając swoje interpretacje i sprowadzając całość tylko do inspiracji, bo nostalgia.

Źródło: http://vk.com/club39637650

Rift 

Ulubione postaci z SM: Mako
Seiya czy Mamoru?: Mako
Ulubiony utwór z Anime: Mako
Wysłany: 2015-03-30, 13:07   

Ale co jest złego w tym, że SM inspiruje? Przecież to jedna z największych zalet każdej serii i faktyczny probierz jej nieśmiertelności - a przynajmniej długowieczności.
A feminizm w Sailor Moon jest niezaprzeczalnie - twórcy tego anime stworzyli w końcu także Utenę i ostatnio Yuri Kuma Arashi, serie mocno idące pod prąd temu, co japońska kultura myśli o kobietach.

Annorelka 
Myśli inaczej

Wysłany: 2015-03-30, 13:19   

Nie o to chodzi, nie chcę by z Sailor Moon zrobiono tylko coś do czego się nawiązuje w filmach, bo "nostalgia". A z tym feminizmem mocno przesadzają, tak samo nie chcę by zrobiono z tej serii ikonę radykalnego ruchu społecznego.
Amerykańscy fani narzucają obie postawy.

Nie chcę być utożsamiana z takimi ludźmi tylko dlatego, ze lubię Sailor moon i nie chcę by ktoś narzucał swoją interpretację filmu innym.

A najprawdopodobniej ostatnio po prostu jestem kryptohejterką wszystkiego, bo się czuję nieakceptowana na studiach czy coś.

Delacroix
[Usunięty]

Wysłany: 2015-03-30, 13:51   

Już z drugiego artykułu widać, że raczej ciężko Ci idzie czytanie ze zrozumieniem. Autorka nie narzuca tam żadnej swojej jakiejś szczególnej interpretacji, w większości przypadków stwierdza po prostu oczywiste fakty. Zauważa też, że całość broni się o wiele większą ilością czynników, niż samą li tylko nostalgią. To wygląda tak, jakbyś zrobiła standardową pomyłkę interpretacyjną - przejrzała pobieżnie artykuł pod kątem słów kluczowych, po czym wyciągnęła wnioski zupełnie odwrotne. Ale skoro to temat na Magical Girls nie-sailorkowe, to nie będę tego tu dłużej poruszał, prędzej zalinkuję w osobnym temacie.

Annorelka 
Myśli inaczej

Wysłany: 2015-03-30, 14:49   

Delacroix napisał/a:
Już z drugiego artykułu widać, że raczej ciężko Ci idzie czytanie ze zrozumieniem. Autorka nie narzuca tam żadnej swojej jakiejś szczególnej interpretacji, w większości przypadków stwierdza po prostu oczywiste fakty. Zauważa też, że całość broni się o wiele większą ilością czynników, niż samą li tylko nostalgią. To wygląda tak, jakbyś zrobiła standardową pomyłkę interpretacyjną - przejrzała pobieżnie artykuł pod kątem słów kluczowych, po czym wyciągnęła wnioski zupełnie odwrotne. Ale skoro to temat na Magical Girls nie-sailorkowe, to nie będę tego tu dłużej poruszał, prędzej zalinkuję w osobnym temacie.

Tak, mam kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem, ale czytałam całość. Stwierdza fakty, ale też interpretuje je pod cały artykuł "och jakie to Sailor Moon jest feministyczne i nostalgiczne". W samym tytule wzywa do konkretnej postawy. Na przekór swoim stwierdzeniom, ze są ciekawymi postaciami, robi z bohaterek i serii puste ikonki ruchów feministycznopodobnych.
Nie może się też zdecydować, czy pisze o mandze czy anime, czy ogólnie o całości. Część z opisanych przez nią rzeczy występuje tylko w mandze, a są przedstawiane jakby chodziło o ogół. Nie każdy lubi każdą wersje i nie każdy je miesza.
Do tego zakłada, że całe zwiększone zainteresowanie Sailorkami wynika z tych feministyczno-nostalgicznych fascynacji , podczas gdy ogłoszenie powstania crystala, rocznica miały na to o wiele większy wpływ. A te wszystkie interpretacje się wzięły w takiej ilości nagle i tylko wśród amerykańskich fanów.

Cytat:
Sailor Moon, like all truly great children’s stories, never shields children from the more serious and even unpleasant realities of life, nor does it use them to bludgeon readers into a certain point of view. It trusts them to face these issues and handle them like thinking, emotional human beings. Like most children, I knew when I was being lied or preached to, and I resented it.

A sama robi przeciwną rzecz w artykule.

Jak uważacie to za off to proponuję tą rozmowę i tą o tvropes przenieść do jakiegoś zbiorczego tematu "Ania jest głupia i się wyżywa na forum, bo tak".

Rift 

Wysłany: 2015-03-30, 20:58   

Cytat:
Do tego zakłada, że całe zwiększone zainteresowanie Sailorkami wynika z tych feministyczno-nostalgicznych fascynacji , podczas gdy ogłoszenie powstania crystala, rocznica miały na to o wiele większy wpływ. A te wszystkie interpretacje się wzięły w takiej ilości nagle i tylko wśród amerykańskich fanów.

Mylisz się. Pokolenie wychowane na sailorkach ma dziś 30-40 lat i wchodzi w erę, w której nostalgia jest bardzo silna. Do tego pokolenie to jest jednym z dominujących w internecie, jeśli chodzi o wyrażanie opinii - więc jego głos jest lepiej słyszalny.
I pamiętaj, że mówimy o Japonii, kraju, w którym feminizm praktycznie nie istnieje a kobieta jest taką trochę bardziej wielofunkcyjną formą robota łóżkowo-kuchennego. Ta seria zrewolucjonizowała anime, jeśli chodzi o kreacje bohaterek. Stworzyła historię z typowo męskiej serii z czysto kobiecą obsadą. W tamtych latach rola bohaterek w popularnych kreskówkach przygodowych (zarówno w Japonii jak i w USA) to było albo eye candy albo did. Sailorki dały kopa z glana temu schematowi i otworzyły drzwi dla kobiet, jako głównych bohaterek historii akcji - wcześniej, jeśli dziewczyny były głównymi postaciami, to było to zarezerwowane dla czysto dziewczęcych produkcji o miłości czy sporcie lub też serii typowo dziecięcych.

Annorelka 
Myśli inaczej

Wysłany: 2015-03-30, 21:10   

Ale nie chcę by historia była tylko do czegoś takiego sprowadzana, ja ją polubiłam z innych powodów, a nie chcę by była tylko ikonką jakiegoś ruchu nostalgiczno-feministycznego.
To po prostu fajna, ponadczasowa historia z fajnymi, naturalnymi postaciami, a w moim odczuciu, jej głównym przesłaniem jest idealizm i wiara w ludzi.
Nie wiem o sytuacji w Japoni zbyt wiele, ale jeśli masz rację - to tam powinny się skupić rzeczywiście potrzebne feministki, a nie w USA. Tymczasem w fanartach na pixiv, autorstwa japończyków, praktycznie nie ma nawiązań do takich postaw. A w Ameryce są osoby, które piszą takie artykuły jak widać i rysują takie fanarty jak widać w tym artykule.

[ Dodano: 2015-04-08, 08:52 ]
Jakby ktoś nie wiedział o co mi chodzi:
http://codziennikfeminist...ziewczyna-sila/
Przeinaczeń, wyciągania losowych cytatów i ignorancji jest tyle, ze to boli.

No i wciąż do mnie nie dociera, ze przed 2012 rokiem, jedyna wzmianka o feminizmie w kontekście Sailorek to było jedno zdanie na wikipedii, a nagle, wraz z ogłoszeniem Crystala się pojawiły te wszystkie obsesyjne interpretacje i zmienienie serialu jedynie w pustą ikonkę srumblra.
No i w 99% to panie z USA. W innych krajach, Japoni, u nas, w Rosji czy Meksyku, nie widać wśród fanów takich tendencji. Może ma to jakiś związek z tym niesławnym angielskim tłumaczeniem.

Lagertha 
Spiritus Movens

Ulubione postaci z SM: Michiru, Rei
Seiya czy Mamoru?: Helios
Ulubiony utwór z Anime: -
Wysłany: 2015-04-08, 10:15   

Annorelka, ja tam nic złego w tym artykule nie widzę. Nie promuje negatywnych wartości, poza tym, że został zamieszczony na skrajnej poglądowo stronie i zawiera pełno błędów, nie ma w nim nic złego. Każdy ma prawo interpretować różne zjawiska jak chce. Przykład pierwszy z brzegu - tęcza, która dla mnie zawsze była pięknym zjawiskiem, obecnie została sprowadzona do roli symbolu pewnego ruchu :)
Szczerze mówiąc, to dopiero Ty zwróciłaś moja uwagę na te wszystkie feministyczne interpretacje sailorek, wcześniej nie miałam o tym pojęcia. Mimo wszystko mi to za bardzo nie przeszkadza. Nawet w pewnym sensie rozumiem, że ktoś może tak tłumaczyć sobie przesłanie tego anime.

Annorelka 
Myśli inaczej

Wysłany: 2015-04-08, 12:23   

Cytat:
Szczerze mówiąc, to dopiero Ty zwróciłaś moja uwagę na te wszystkie feministyczne interpretacje sailorek, wcześniej nie miałam o tym pojęcia.

Bo ich wcześniej nie było.
Cytat:
Mimo wszystko mi to za bardzo nie przeszkadza. Nawet w pewnym sensie rozumiem, że ktoś może tak tłumaczyć sobie przesłanie tego anime.

Ktoś tak, ale nie wszyscy, robi się z tego powoli paranoja.

Lagertha 
Spiritus Movens

Ulubione postaci z SM: Michiru, Rei
Seiya czy Mamoru?: Helios
Ulubiony utwór z Anime: -
Wysłany: 2015-04-08, 12:42   

Cytat:
Ktoś tak, ale nie wszyscy, robi się z tego powoli paranoja.

Przepraszam, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam - grupa ludzi interpretuje sailorki w jakiś inny sposób, ale wciąż nie są większością i dlatego robi się paranoja? :shock: Każdy utwór ma wiele mozliwości interpretacji, wręcz powiedziałabym, że jeśli coś mozna zrozumieć tylko w jeden sposób, to znaczy, że jest to kiepski twor ;-)

Rift 

Wysłany: 2015-04-21, 19:11   

Cytat:
Bo ich wcześniej nie było.

Były, były. Sailorki co najmniej od kilkunastu lat były w ten sposób analizowane, bo przełomowość tej serii pod kątem roli postaci kobiecych została dostrzeżona bardzo szybko.

Odpowiedz do tematu