Shining Moon Strona Główna Shining Moon
Forum strony Shining Moon

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Yotoden: Chronicle of the Warlord Period, Wrath of the Ninja
Autor Wiadomość
Delacroix
[Usunięty]

Wysłany: 2015-03-29, 15:39   Yotoden: Chronicle of the Warlord Period, Wrath of the Ninja

I znów klasyk z dzieciństwa. Przynajmniej mojego.

...sęk w tym, że chyba obejrzałem to za wcześnie, bo pamiętam, że nieraz szło się przestraszyć. :-P Tak, zdecydowanie z uwagi na gore, znaczek :16: byłby tu zasadny. No ale ale.

Yotoden to mieszanka anime historycznego i horroru. Rzecz dzieje się w XVI wieku, za czasów podbojów Nobunagi Ody, człowieka, którego poczynania w znaczącym stopniu przyczyniły się do zjednoczenia podzielonej pomiędzy klany Japonii. Jego bezwzględność i wojskowy geniusz przyczyniły się do powstania wokół niego swoistej otoczki grozy i tajemniczości, wielu mu współczesnych uważało go za paktującego z demonami, lub po prostu - za demona. I właśnie takie założenie przyjmuje anime Yotoden, przedstawiając nam klan Oboro, demonicznych ninja, którym Nobunaga zawdzięcza większość swoich sukcesów. Do ich powstrzymania potrzeba trzech magicznych broni: miecza krótkiego, katany i halabardy, których właściciele muszą działać razem, aby zgładzić raz na zawsze zarówno klan Oboro, jak i samego Nobunagę.

Z racji nadprzyrodzonych elementów zawartych w produkcji i sposobu ich przedstawienia, bez wątpienia mamy do czynienia z rasowym horrorem. Pamiętam, że nieraz miałem ciarki na plecach na widok maszkar, które służyły demonicznym generałom Nobunagi, a jest ich całkiem sporo i każda jest unikalna, podobnie jak i sami Oboro. Mamy więc "harfistę" przywołującego iluzje, włócznika, który znikąd przyzywa takie pajęczyny, że Nehellenia dostałaby rumieńców, dziewczynkę z piłką kryjącą wyjątkowo nieprzyjemną niespodziankę, i tak dalej. Wszystko jest bardzo ładnie narysowane i zanimowane (o ile w przypadku takich maszkar - i to wcale nie przez wpadki rysowników, bo w tamtych czasach ludzie nie kręcili klonów Sailor Moon Crystal, tylko starali się o wiele bardziej - można użyć takiego określenia, jak "ładnie"), a do tego przygrywa nastrojowa muzyka w typowo dalekowschodnim klimacie. Dużo strun i piszczałek.

Jeżeli idzie o postaci pozytywne, to wszyscy troje mają podobne tło: wywodzą się z wiosek, w których z pokolenia na pokolenie przekazywano ich przodkom magiczną broń. Nobunaga widzi w nich zagrożenie, więc niszczy osady do gołej ziemi, aby zapobiec zjednoczeniu trojga bohaterów. Na szczęście - zawodzi.

Ich misja powstrzymania okrutnego władcy obfituje w liczne zwroty akcji i - jakże byłoby inaczej - epickie sceny walk, a na samym końcu widza czeka nie lada niespodzianka.

Anime ukazało się u nas na kasecie VHS z polskim lektorem, ale nie mogę nigdzie tego znaleźć. Jest jednak, dostępna nawet na Youtube, wersja OVA z angielskimi napisami (ta, którą oglądałem z lektorem za dzieciaka), a także film kinowy stanowiący skondensowaną wersję tej samej historii z nielicznymi zmianami, który u nas oficjalnie nie ukazał się nigdy. Ten znalazłem na YT w wersji z angielskim dubbingiem, ale wiem, że da się w różnych zakamarkach internetu odnaleźć wersję japońską z napisami ang. Jakie są różnice? No cóż. Pierwsza rzecz, to to, że w filmie zrezygnowano przede wszystkim ze wstawek wprowadzających i wzbogacających tło historyczne i w ten sposób znacznie skrócono cały materiał. Ale mimo wszystko warto to obejrzeć, bo zmieniono kilka wątków i miło się ogląda nowe sceny. Niestety, nie można ich w żaden sposób wstawić do OVA, a to dlatego, że po prostu to nie Cross Ange i tu nie ma równoległych wymiarów. Jeżeli w OVA jeden z Oboro ginie z ręki Sakona, to trochę ciężko byłoby zaraz potem dodać scenę, w której zabija go Ayame, prawda?

Ode mnie 9/10. Fantastyczna zabawa.

https://www.youtube.com/watch?v=ry6TpUyqXBU (OVA 1)
https://www.youtube.com/watch?v=4AkIQKuSsiA (OVA 2)
https://www.youtube.com/watch?v=f33VfHVE7T0 (OVA 3)
https://www.youtube.com/watch?v=QLwhpqd2Ud8 (Kinówka - EN)

Odpowiedz do tematu