Shining Moon Strona Główna Shining Moon
Forum strony Shining Moon

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Yuuichiro
2015-05-31, 17:42
Stosunki rodzinne w Sailor Moon
Autor Wiadomość
Kami 
Star Yell

Ulubione postaci z SM: Stalights, Rei, Hotaru i Mamoru
Seiya czy Mamoru?: Starlights
Ulubiony utwór z Anime: Todokanu omoi
Wysłany: 2015-05-31, 09:48   

Mnie się wydaje, że to kwestia kultury. Ogólie jakby nie patrzeć to Rei i Usa miały chyba najbardziej stabilną sytuację rodzinną.

Minky 

Ulubione postaci z SM: Minako, Queen Serenity
Seiya czy Mamoru?: Mamoru
Ulubiony utwór z Anime: Kaze mo, sora mo, kitto
Wysłany: 2015-05-31, 10:08   

Raczej Minako i Usa - obie mieszkały z obojgiem rodziców. W pierwszym rozdziale Sailor V bratem Minako był nawet Motoki Furuhata, ale potem Naoko wycofała się z tego pomysłu rakiem, nic nie wyjaśniając. :) Rei miała ojca-polityka, z którym spotykała się raz do roku w swoje urodziny, opiekował się nią dziadek. Ami - mieszkała tylko z matką, ale są tu i ówdzie informacje, że w jakiś sposób utrzymywała kontakt z ojcem.

Lagertha 
Spiritus Movens

Ulubione postaci z SM: Michiru, Rei
Seiya czy Mamoru?: Helios
Ulubiony utwór z Anime: -
Wysłany: 2015-05-31, 13:27   

A to jest w ogóle bardzo ciekawy temat. Myślę, że kwestię stosunków rodzinnych w Sailor Moon możemy podnieść w nowym temacie :)

Delacroix
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-31, 13:44   

Minky napisał/a:
Raczej Minako i Usa - obie mieszkały z obojgiem rodziców. W pierwszym rozdziale Sailor V bratem Minako był nawet Motoki Furuhata, ale potem Naoko wycofała się z tego pomysłu rakiem, nic nie wyjaśniając. :)

Ja tam widzę, że jest to jak najbardziej wyjaśnione - albo przynajmniej podległo retconningowi - w SM Crystal (i w mandze SM), Usagi określa Motokiego mianem Motoki-onii-san, czyli "starszy brat", choć bez wątpienia spokrewnieni nie są. Ja sądzę, że jest to po prostu rodzaj bliskości, na którą obie panny mogą sobie z Motokim pozwolić, choć z punktu widzenia genetycznego jest to jak najbardziej bezpodstawne.

Lagertha napisał/a:
A to jest w ogóle bardzo ciekawy temat. Myślę, że kwestię stosunków rodzinnych w Sailor Moon możemy podnieść w nowym temacie :)

Popieram.

Kami napisał/a:
Rei i Usa miały chyba najbardziej stabilną sytuację rodzinną.

Formalnie - być może Rei miała w miarę normalną sytuację rodzinną, ale z praktycznego punktu widzenia - nie. Ojciec jej jest praktycznie w jej życiu nieobecny, a dziadka można podsumować określeniem zdziecinniałego podstarzałego podrywacza i tak po prawdzie to bardziej wygląda mi na to, jakby to ona zajmowała się nim, a nie na odwrót. Nic tylko współczuć jej :-/

Kami 
Star Yell

Wysłany: 2015-05-31, 16:28   

Hmm mnie raczej chodziło o obecność kogoś bliskiego. Nie kojarzę, albo może inaczej, nie pamiętam by byli pokazani rodzice Minako. Matka Ami gdzieś mi się przebija w pamięci i raczej więcej jej nie było, niż była. U outerek też sprawa nie do końca jasna. O ile Hotaru miała ojca, [cenzura], ale zawsze tak reszta dziewczyn ... no cóż. Może faktycznie wiek, kultura i różnie inne czynniki miały wpływ na to, że rodzina w ich życiu nie była pokazywana.

Achu 
Sailor Mars

Ulubione postaci z SM: Rei, Usagi, Hoti, Puu ;)
Seiya czy Mamoru?: Mamor
Ulubiony utwór z Anime: la soldier, ai no senshi
Wysłany: 2015-06-01, 00:06   

Rodzice Minako byli bardzo wyraźnie pokazani w mandze Sailor V. Ot zwykła rodzina, zawsze kojarzyła mi się z rodziną Usagi.
Mama Rei umarła na jakąś chorobę, ojciec wybrał karierę polityczną i raz na ruski rok widział się z córką, to raczej nie jest sytuacja stabilna, pomimo troskliwego dziadka (w mandze był gdzieś tam w tle i martwił się o Rei, w anime wszyscy wiemy, był bardziej tym, którego trzeba było pilnować).
Ami miała niby dobrze, bo mama lekarka, mieszkanie w apartamentowcu. Ojciec wybrał malowanie obrazów i odszedł, choć faktycznie, gdzieś była wzmianka, że mieli ze sobą kontakt. No ale jednak.
Mako to w ogóle dziwna sprawa, była w gimnazjum i tak po prostu mieszkała sama po śmierci rodziców. Hm. U nas by to nie przeszło ;) tak samo jak z Mamoru.
Jeśli chodzi o outerki to Haruka i Michiru miały "opiekuna", w tomie 9 coś o tym było, po walce w ich mieszkaniu, że nie muszą się dzięki temu przejmować kasą. Co to za opiekun i na jakich zasadach i czy w ogóle są jacyś rodzice, nikt nigdy nie powiedział. Setsuna dorosła (no, studentka), ale też nic na temat rodziny we współczesnym świecie.
Rodzina Hotaru też jest niepełna, po śmierci matki. No i znów ojciec oddany innym celom.
Wychodzi na to, że faktycznie jedynie Minako i Usagi mają normalny standardowy dom. Ew. Rei ma na kogo liczyć.

Kami 
Star Yell

Wysłany: 2015-06-09, 08:26   

Jakoś salior V kompletnie nie wkracza w moje gusta, mimo że autorka ta sama. Historia odrębna, dotycząca znienawidzonej przeze mnie wojowniczki, ale to nie ważne. Może dlatego umknęły mi relacje rodzinne Minako.

Rodzice Ami byli rozwiedzeni, choć wielokrotnie sama bohaterka przyznawała, że utrzymuje dobre kontakty z obojgiem rodziców.

Lagertha 
Spiritus Movens

Wysłany: 2015-06-09, 11:22   

Cytat:
Jeśli chodzi o outerki to Haruka i Michiru miały "opiekuna", w tomie 9 coś o tym było, po walce w ich mieszkaniu, że nie muszą się dzięki temu przejmować kasą. Co to za opiekun i na jakich zasadach i czy w ogóle są jacyś rodzice, nikt nigdy nie powiedział. Setsuna dorosła (no, studentka), ale też nic na temat rodziny we współczesnym świecie.

W mandze są pokazane ich osobne mieszkania w tych trzech wieżowcach. Żyły raczej wygodnie i ktoś je sponsorował, ale pozostaje tajemnicą kto to był.

Cytat:
Jakoś salior V kompletnie nie wkracza w moje gusta, mimo że autorka ta sama. Historia odrębna, dotycząca znienawidzonej przeze mnie wojowniczki, ale to nie ważne. Może dlatego umknęły mi relacje rodzinne Minako.

Minako ma identyczną sytuację rodzinna jak Usagi, może po prostu autorka nie planowała wtedy jeszcze Sailor Moon? Albo tak wygląda normalna rodzina w Japonii i myślę, że nie tylko tam. Poza niepracującą matką to zupełny standard - dwoje rodziców, dwoje dzieci, zwierzę domowe.

Jeśli chodzi o Ami, to czytałam kiedyś, że Naoko nie mogla powiedzieć w mandze wprost, że jej rodzice są rozwiedzeni, bo był to jakiś roadzaj tabu? Teraz sytuacja zapewne uległa zmianie, ale byc może wtedy lepiej było nie poruszać takiej tematyki w uroczej mandze dla dziewcząt :D Nie zmienia to faktu, że raczej sugestywnie jest dane do zrozumienia, że państwo Mizuno nie mieszkają razem i najprawdopodobniej są rozwiedzeni lub w separacji.

[ Dodano: 2015-06-09, 11:37 ]
Jeśli zaś chodzi o opiekę nad sierotami w Japonii, to trudno jest znaleźć jakieś artykuly na ten temat, ale udało mi się wygrzebać kilka. Ogólnie ta opieka prezentuje się tragicznie, z tego co czytam, adopcja jest niepopularna, instytucja rodziny zastępczej nie istnieje i w ogóle średniowiecze... W każdym razie sieroty musza przebywać w ośrodkach, chyba, że rodzic przepisze tymczasowe prawa do opieki na kogoś innego. Może to być nawet sąsiad! Dziecko może wtedy mieszkać samo, może trwać od kilku dni do nawet roku. Lineczki:
http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-28636008
http://www.aljazeera.com/...9271732632.html
http://little-details.livejournal.com/956615.html
http://www.hrw.org/news/2...nese-orphanages
http://www.japantimes.co....e/#.VXaysiKG_oE

Kami 
Star Yell

Wysłany: 2015-06-09, 20:37   

Pewnie dlatego tak wiele adopcji azjatyckich dzieci jest robione na skalę międzynarodową. Jakoś wydaje mi się to ich prawo adopcyjne strasznie jakby to określić, liberalne ? Z jednej strony mamy ogromne wymagania dotyczące nauki, zajęć pozalekcyjnych itd. A z drugiej właśnie coś takiego.

Zastanawia mnie tylko czy Mako nie miała innych krewnych ? No nie wiem : dziadków ? wujostwa ?

Może faktycznie jest to kwestia kulturowa.

Lagertha 
Spiritus Movens

Wysłany: 2015-06-09, 23:44   

No chyba właśnie nie jest liberalne. w jednym z artykułów jest wręcz podkreślone, że zdaniem japońskiego rządu osierocone dzieci muszą przebywać w ośrodkach, bo tak jest dla nich najzdrowiej. Adopcja jest trudna i sam proces bardzo dlugi. A samo pojęcie "dzieci azjatyckich" jest zbyt szerokie, bo Azja to też Pakistan, Indie, Malezja...

Kami 
Star Yell

Wysłany: 2015-06-11, 22:07   

Mój słaby angielski, zatem mówi sam za siebie.

Ciekawe jak realia rodzinne w Saliorkach byłyby przedstawione w Polsce, zamiast w Japonii.

SockPuppet 
Święta Paladynka

Ulubione postaci z SM: Diamant, Umino
Seiya czy Mamoru?: Diamant
Ulubiony utwór z Anime: Moon Pride
Wysłany: 2015-06-11, 22:10   

Podejrzewam, że nie byłoby żadnej matki niepracującej i zajmującej się tylko domem. Nie byłoby problemów w pokazaniu rozwodu. Czternastoletnia sierota byłaby w rodzinie zastępczej lub w sierocińcu.

Lagertha 
Spiritus Movens

Wysłany: 2015-06-11, 22:20   

Mogłaby być też adoptowana, no Mako i Mamor będący przybranym rodzeństwem z jednymi adopcyjnymi rodzicami :D

Kami 
Star Yell

Wysłany: 2015-06-11, 22:21   

Mamoru dorabiałby na budowie, bo średnia krajowa by go zniszczyła. Chociaż Fizyka to ponoć dziś dość elitarny kierunek, jakby do tego doliczyć np. Chemię jądrową.

Michiru i Haruka musiałyby być krypto, bo zanim w Polsce się doczekamy zalegalizowania związków partnerskich, to prędzej piekło się zamrozi.

BTW,

Nadal jednak cieszę się, że będąc dzieckiem nie skupiałam się na takich "przykrych" aspektach tej serii. Ba, ja uparcie wierzyłam, że bohaterki mają życie jak w Madrycie... no może z wyjątkiem Hotaru, aczkolwiek były też przebłyski ojcowskiej miłości.

Lagertha 
Spiritus Movens

Wysłany: 2015-06-11, 22:36   

Cytat:
Nadal jednak cieszę się, że będąc dzieckiem nie skupiałam się na takich "przykrych" aspektach tej serii. Ba, ja uparcie wierzyłam, że bohaterki mają życie jak w Madrycie... no może z wyjątkiem Hotaru, aczkolwiek były też przebłyski ojcowskiej miłości.

O, to, to.

Teraz wszystko analizuję ;-)

Odpowiedz do tematu