Shining Moon Strona Główna Shining Moon
Forum strony Shining Moon

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Yuuichiro
2014-07-24, 18:19
inspiracje religijne w sailor moon
Autor Wiadomość
Annorelka 
Myśli inaczej

Ulubione postaci z SM: anime!Chibiusa i anime!Mamoru
Seiya czy Mamoru?: patrz wyżej.
Ulubiony utwór z Anime: Moon Revenge
Wysłany: 2012-06-26, 15:13   

Sorry, rzeczywiście źle zrozumiałam ten mesjanizm. ^^;
Miałam na myśli to co teraz napisałaś, tylko zrobiłaś to o wiele ładniej i bardziej zrozumiale. :D

Cytat:
BTW, ja też czułam się nieswojo, kiedy słyszałam o Mesjaszu Ciszy i Światła, to było trochę nie po drodze z moim katolicyzmem, ale ostatecznie w anime pojawiają się dużo gorsze rzeczy i japońskie podejście do religii trzeba przyjąć z całym dobrodziejstwem inwentarza.

Myślę, ze mesjasze w Sailorkach nie mają nic wspólnego z naszym postrzeganiem tego słowa... Taki przydomek i tyle, bym tego do religii nie porównywała. Chociaż można wysunąć teorię, ze Bóg popiera Usagi (Święty Graal).

Źródło: http://vk.com/club39637650

untouched 

Ulubione postaci z SM: Haruka, Seiya
Seiya czy Mamoru?: Seiya
Wysłany: 2012-06-27, 19:44   

SockPuppet napisał/a:
Kolejna rzecz, nie związana z religią sensu stricte, bardziej z symboliką. Japońskie nazwy planet, przejęte od Chińczyków (planety od Merkurego do Saturna) pochodzą od nazw żywiołów i są prawie zupełnie zgodne z żywiołami, jakimi władają Czarodziejki:
Merkury - woda, Wenus - złoto, Mars - ogień, Jowisz - Drzewo (bo błyskawice to już grecko-rzymski motyw, ale nie da się ukryć jakiegoś powinowactwa do liści i drzew w niektórych atakach Makoto) i Saturn - ziemia. Tylko to ostatnie budzi większe wątpliwości, bo Hotaru raczej nie miała wiele wspólnego z ziemią jako żywiołem. Nawiasem mówiąc, nie wiem skąd wytrzasnęli jej moce - chińska symbolika żywiołów tu zupełnie nie pasuje, grecka ani rzymska mitologia też nie. Gdyby się trzymać mitologii klasycznej, to bardziej na miejscu byłoby, gdyby to Sailor Pluto miała te destrukcyjne, mroczne moce, a Sailor Saturn moc czasu, byłoby to zgodnie z kanonem bóstw greckich i rzymskich (które jak wiemy są analogiczne), od których pochodzą nazwy planet.

Chronos (gr. Χρόνος – "Czas") – bóg w mitologii greckiej, w przedsokratejskich pracach filozoficznych uważany za personifikację Czasu, który wszystko widzi, ujawnia i wyrównuje. Według niektórych kosmogonii źródło wszechrzeczy, budowniczy wszystkiego.
Czasem mylony z Kronosem, którego odpowiednikiem w mitologii rzymskiej był Saturn.
Więc w anime wszystko jest dobrze ;)
Kronos - Saturn - Hotaru
Chronos - czas - Setsuna

SockPuppet 
Święta Paladynka

Ulubione postaci z SM: Diamant, Umino
Seiya czy Mamoru?: Diamant
Ulubiony utwór z Anime: Moon Pride
Wysłany: 2012-06-27, 23:07   

To jest wielka racja i dziękuję za sprostowanie, niemniej z tego co wiem mimo wszystko nie można dopasować mocy Sailor Pluto do żadnej mitologii ani astrologii. Grecki Hades jest bogiem śmierci, ciemności i potępienia, Hindusi przypisują Plutonowi albo boga Śiwę (tworzenie i niszczenie), albo Jamę (destrukcja i wieczne potępienie), a nawet klasyczna astrologia nie mówi nic o czasie. Wydaje się więc, że to do tej planety bardziej pasuje moc Hotaru.

Annorelka 
Myśli inaczej

Ulubione postaci z SM: anime!Chibiusa i anime!Mamoru
Seiya czy Mamoru?: patrz wyżej.
Wysłany: 2012-06-28, 08:26   

Jeszcze od siebie dodam, ze przenosząc się w czasie ChibiUsa mówi "Guardian of time! Tear apart the sky and open the Door of Space-Time to me! I call your true name, the almighty God of time, the guardian of time's father. Chronos! Guidance to me! Protection to me! The path of light to me!".

Źródło: http://vk.com/club39637650

Eragon 
Lord

Ulubione postaci z SM: Usagi,Mako,Hotaru i Endymion
Seiya czy Mamoru?: Endymion
Ulubiony utwór z Anime: La Soldier
Wysłany: 2012-06-28, 16:12   

SockPuppet napisał/a:
Gdyby się trzymać mitologii klasycznej, to bardziej na miejscu byłoby, gdyby to Sailor Pluto miała te destrukcyjne, mroczne moce, a Sailor Saturn moc czasu, byłoby to zgodnie z kanonem bóstw greckich i rzymskich (które jak wiemy są analogiczne), od których pochodzą nazwy planet.

Tu taj się nie mogę zgodzić przecież Rzymski Saturn odpowiednik Greckiego Kronosa był również jak najbardziej bogiem zniszczenia pożerającym własne dzieci ( aczkolwiek jest on rzeczywiście silnie niejednoznaczny )
Ostatnio zmieniony przez Eragon 2012-06-28, 16:30, w całości zmieniany 1 raz  

SockPuppet 
Święta Paladynka

Wysłany: 2012-06-28, 16:21   

O ile wiem, po calej aferze, Zeus (przynajmniej wg pewnych mitow) oddal ojcu we wladanie Pola Elizejskie. Taki grecki, troche niedorobiony raj...ale faktycznie bylo to bardzo niszczycielskie bostwo. Mimo wszystko cos mi tu nie pasuje, ale nie bede juz wybrzydzac.

Eragon 
Lord

Ulubione postaci z SM: Usagi,Mako,Hotaru i Endymion
Seiya czy Mamoru?: Endymion
Ulubiony utwór z Anime: La Soldier
Wysłany: 2012-06-28, 17:48   

SockPuppet napisał/a:
Mimo wszystko cos mi tu nie pasuje,.

Co konkretnie ?

SockPuppet 
Święta Paladynka

Wysłany: 2012-06-28, 17:59   

Nie chcę już się czepiać. Ale Inner Senshi mają równiutko poukładane moce według żywiołów przypisanych planetom. Haruka i Michiru mają żywioły zaczerpnięte z mitologii europejskiej. Tymczasem Plutona w żaden sposób nie mogę połączyć z czasem, a Saturn...właściwie moce Hotaru tutaj nawet pasują, ale mimo wszystko Pluton zawsze był planetą o bardziej...złowieszczych konotacjach i bardziej pasujących, poza tym Saturn łapie się też do chińskiego systemu, (o czym świadczy nazwisko Hotaru "To" jest pisane znakiem na "ziemię, glebę"), który przypisuje mu żywioł ziemi, a nie ma pokrycia w innych faktach. Ale, jak już mówiłam, robi się z tego taka dyskusja, która powoli mnie przeraża, a ja już mówiłam, że nie chcę wprowadzać złego fermentu. To już jest tylko moje czepianie się. Szczerze mówiąc, nie kładłam nawet nacisku na obecnie dyskutowaną kwestię w swojej pierwszej wypowiedzi...

Gregor 
Wiedźmin S*

Ulubione postaci z SM: Minako, Usagi, Setsuna
Seiya czy Mamoru?: Mamoru
Wysłany: 2012-09-18, 22:05   

Sock Powiązanie Plutona z Czasem jest spójne jeśli bierze się pod uwagę aspekty kosmiczne... Rok na Plutonie trwa ok 248 lat ziemskich a Dzień trwa niecały Tydzień Ziemski...

Mamy tu do czynienia z pewnym szeroko rozumianym przekształceniem czasowym który jest niewspółmiernie długi do innych planet. Co do Saturna W Literaturze Indochińskiej i były pewne odwołania i porównania Mężczyzn i kobiet związanych z Saturnem i przywiązywano na podstawie obserwacji dużą rolę autodestrukcyjną (Stąd Hotaru miała moc Autodestrukcji)... Zapomnieliście o jednym bardzo ważnym fakcie dalej z wielbieniem wracają do korzeni (Kamikadze) Senshi gdy była potrzeba jednoczyły się i w razie potrzeby wykonywały ostateczność która podkreślała ich miłość do ojczyzny i własnych ideałów... (Kultura Japońska i Częściowo Koreańska)

Bardzo podobnie to się odnosi do Dragon Balla i Planety Vegeta i Księciu Saiyan Vegecie któremu przypisano wiele cech związanych ze zniszczeniem i destrukcją... (Nawet kilka sekwencji było robionych na planecie przypominającej Saturn) Vegeta również posiadał moc autodestrukcji przez co wielu fanów uważało że gdyby nie pogodziłby się ze swoją powinnością Moc autodestrukcji rozwiązałaby problem o tyle że nawzajem by zginęli.

Japończycy wiedzą co robią i przystosowują STARANNIE te fragmenty Kultory światowej które uważają za przydatne i umiejętnie je wplatają oraz później je wykorzystują dla zmian... Japonia Jest też jednym z krajów gdzie mimo takiego pociągu Ludzie mają czas na czytanie i rozwijanie swoich pasji i osobowości....

Nie można też zapominać o związkach z nazwami i odniesieniami "Srebrne Milennium" W Starożytności Srebrne Millenium oznaczało Idealne ustawienie planet względem siebie i Słońca... Miało to jednak związek z dwiema Planetami Marsem i Wenus Czyli klasycznymi dwiema planetami o których niby wiemy najwięcej) Związek polegał na "tańcu Planet" Ponieważ mając inne prędkości niż Ziemia i Księżyc mają możliwość bliskiego oddziałuwania na siebie.

Ostatnio sporo czytałem o mitologiach i planetach i podziwiam Japończyków że umiejętnie pomiędzy tymi wszystkimi szczegółami lawirują i potrafią to ddostosować do swoich potrzeb... Tutaj widać że Naoko Mocno Interesowała się Kulturą, Mitologią i pochodnymi...
But you're to blind to see

Frame of silence
Of an innocence divine
Is a dangerous creation
When you fail the test of time

Vejita (inny) 

Ulubione postaci z SM: Makoto
Wysłany: 2012-11-24, 09:54   

Mam takie pytanie odnośnie znaku, jaki pojawia się podczas transformacji Mako w Sailor Jupiter. Przypomina on liczbę 4 i mam pytanie. Czy w Japonii znaczenie tej liczby jest negatywne? Albo coś mi się przewinęło jakiś czas temu przed oczami a propos tej liczby, albo to było tylko złudzenie optyczne, z jakim się zetknąłem.

Rift 

Ulubione postaci z SM: Mako
Seiya czy Mamoru?: Mako
Ulubiony utwór z Anime: Mako
Wysłany: 2012-11-24, 10:32   

Tak, czwórka czyli "shi" brzmi tak samo jak słowo "śmierć". Za pechową uważa się też 9, bo wymawia się ją "kyu", co znaczy też "cierpienie".

GinSei

Wysłany: 2012-11-24, 12:14   

Vejita - to nie '4', tylko pełnowartościowy symbol Jowisza, zobacz sobie: http://www.astrologia.pl/symbole.html
Chyba to nie daje chłopcom spać. Wseiseoninja

Vejita (inny) 

Wysłany: 2012-11-24, 13:24   

Aha to o to chodzi. Symbol jest łudząco podobny do czwórki, dlatego miałem pewne wątpliwości i wolałem się zapytać. Musiałem chyba pewnego razu zobaczyć nieco uproszczony symbol Jowisza w necie.

Minky 

Ulubione postaci z SM: Minako, Queen Serenity
Ulubiony utwór z Anime: Kaze mo, sora mo, kitto
Wysłany: 2012-11-26, 09:09   

Nawet jeśli symbol Jowisza przypomina "naszą", arabską :) czwórkę - japońska czwórka wygląda inaczej i nie wydaje mi się, żeby przesądy były aż tak mocno zakorzenione wokół nowszego symbolu...

Vejita (inny) 

Wysłany: 2012-11-26, 09:19   

Co do symbolu Jowisza to albo w którejś grafice znalezionej dzięki Google w zestawieniu chyba wszystkich Sailorek ktoś nie ujął tego, że tak powiem, łuku i dlatego nie byłem pewny o co dokładnie chodzi. A zanim teraz jeszcze raz znajdę to samo, żeby porównać to musiałbym mieć dobry dzień, aby na to trafić.

Odpowiedz do tematu