Shining Moon Strona Główna Shining Moon
Forum strony Shining Moon

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Yuuichiro
2014-07-24, 18:19
inspiracje religijne w sailor moon
Autor Wiadomość
Eragon 
Lord

Ulubione postaci z SM: Usagi,Mako,Hotaru i Endymion
Seiya czy Mamoru?: Endymion
Ulubiony utwór z Anime: La Soldier
Wysłany: 2013-09-23, 13:39   

Mayissa napisał/a:

Że niby dziewczyny są chrześcijankami? W żadnym wypadku! Wiele razy modlą się w świątyni szintoistycznej, to nie pozostawia złudzeń.

To jeszcze o niczym nie świadczy bo Szintoizm jest bardzo otwartą religią i w świątyniach szintoistycznych można modlić się do takiego Boga jak się chce również do Chrześcijańskiego a we współczesnej Japonii pełnią raczej rolę muzeów
Ostatnio zmieniony przez Eragon 2013-11-20, 18:34, w całości zmieniany 2 razy  

SockPuppet 
Święta Paladynka

Ulubione postaci z SM: Diamant, Umino
Seiya czy Mamoru?: Diamant
Ulubiony utwór z Anime: Moon Pride
Wysłany: 2013-09-23, 13:50   

Japończycy lubią wyznawać kilka różnych religii naraz. Nawet jeśli niespecjalnie ma to sens.

felisa
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-05, 16:25   

Eragon napisał/a:
Ciekawy artykuł o tym czytałem :
Zapewne każdy wie, że Sailor Moon przeładowana jest przeróżnymi motywami. Możemy w niej znaleźć wątki mitologiczne, astronomiczne a także medyczne. Czy ktoś zauważył, ile w niej nawiązań do biblii i wiary chrześcijańskiej?
W żadnym artykule na temat Naoko nie jest podane jej wyznanie, tak samo czarodziejki nie uczęszczają do żadnej świątyni (oprócz Rei oczywiście). Jednak patrząc, ile w Sailor Moon nawiązań do Biblii, możemy domyśleć się, że są one wiary chrześcijańskiej.

Zacznę może trochę od tyłu a mianowicie od serii Sailor Stars, bo to w niej najwięcej jest takich motywów. Jednym z pierwszych są skrzydła Usagi po przemianie w Eternal Sailor Moon. Białe anielskie skrzydła są w wierze chrześcijańskiej symbolem czystości i dobra. Drugą sprawą są ataki Sailor Moon wykonywane przy pomocy Eternal Tier. Czy ktoś zauważył, że światło wydobywające się z berła na początku przybiera postać krzyża? Krzyż jest symbolem zbawienia i w tym przypadku nie muszę tłumaczyć, jak to się ma do Sailor Moon;) Czy ktoś policzył kiedyś ile jest głównych czarodziejek? (5 inner + 4 outer + Chybi-Usa + 3 starlight = 13). Mamy 13 czarodziejek, co daje nam święta liczbę, ponieważ stanowi nawiązanie do 12 apostołów i Jezusa. Jak wiemy apostołowie byli uczniami Jezusa, a także jego czcicielami i obrońcami, co też w jakiś sposób wiąże się z Sailor Moon. Same opętanie człowieka przez demona i nieczyste siły jest motywem wręcz wyrwanym z Biblii.

Przejdźmy teraz do serii Super. W tej serii, prawie że szablonowym przykładem jest Święty Graal. W religii chrześcijańskiej był on kielichem, z którego pił Jezus czyli mesjasz, a kim innym w Sailor Moon jest Usagi jak nie mesjaszem;) Inną sprawą jest postać Mesjasza Ciszy. Stanowi on przeciwieństwo dobra, czyli uosobienie szatana. Warto nadmienić, że słowo Saturn wypowiadane przez Japończyków brzmi bardziej jak "satan", czyli z angielskiego szatan. Weźmy się teraz trochę za matematykę;) Zastanawiałem się, skąd wzięła się liczba 9 przy imieniu Mesjasza Ciszy. Poszukałem odpowiedzi i znalazłem artykuł na temat liczb w chrześcijaństwie. 9 w chrześcijaństwie ma wiele znaczeń: dziewięć dni trwa nowenna, dziewięć jest chórów anielskich, a grzesznicy wchodzą do piekła przez dziewięć bram: trzy spiżowe, trzy kamienne i trzy żelazne. W chrześcijaństwie 9 uchodzi za liczbę absolutnej doskonałości. Czyż Mistress 9 nie uważała się za niemal idealną?;) A jak ma się matma do Pharao 90. Liczba 90 to liczba ostateczności, jest ona wielokrotnością liczby 9, więc symbolizuje najwyższą doskonałość i władzę. Innym powiązaniem w tej serii jest scena ofiarowania Chibi-Usy Mesjaszowi Ciszy. Scena ta wygląda jak składanie daniny na ołtarzu.

Krótko o serii R. Nie zauważyłem w niej wiele powiązań, ale bardzo rzuciła mi się w oczy scena ukrzyżowania czarodziejek przez Rubeusa, a także walka ze smokiem, który w religii chrześcijańskiej jest symbolem apokalipsy. Warto także wspomnieć o tym, że w Sailor Moon parokrotnie bohaterem odcinka jest osoba duchowna (ksiądz, zakonnica).
Mam nadzieje, że udało mi się choć trochę udowodnić powiązanie Sailor Moon z Biblią. Powiązań jest znacznie więcej, jednak nie sposób je wszystkie wychwycić. Może ktoś doszuka się własnych ;) .
http://mizunoworld.info/anime/art_religia.html

Ja bym tutaj jeszcze dodał scenę gdzie Królowa Serenity oddaje życie aby zapieczętowań Metalie (kojarzy mi się z umierającym na krzyżu Chrystusem)

Przepraszam że odkurzam temat ale twoje myślenie jest jednak błędne.
a.w chrześcijaństwie jest 12 gwiazd a nie 13,to raz ,dwa,apostołów było faktycznie 13 (Maciej na miejsce Judasza)a liczenie Jezusa mija się z celem.a sama liczba 13 nigdy nie była świętą liczbą w chrześcijaństwie,a raczej uchodzi za pechową.
b.co do skrzydeł no nie wiem skrzydlatych bogów i bożków niechrześcijańskich było dostatek w różnej maści mitologiach i religiach,i raczej z czystością nic wspólnego nie miały.W końcu upadłe anioły tez miały skrzydła...
c.Świety gral nie jest chrześcijański i z chrześcijaństwem nie ma nic faktycznie wspólnego.To celtycki mit przerobiony na potrzeby powstającego i budującego swoją pozycję chrześcijaństwa na wyspach a gral był pierwotnie kotłem..Przyznam że gdyby nie mity arturiańskie nigdy bym nawet nie wiedziała że coś takiego jak gral istnieje i ma jakieś wątki z chrześcijaństwem..W nauce kościoła katolickiego i innych kościołów chrześcijański nie ma czegoś takiego jak "święty gral".Ten wątek o kielichu to tylko przypuszczenie kościół po prostu nie odrzuca całkowicie tego mitu ale i nie uznaje ,więc kombinuje do czego go podpiąć ale to normalne całe chrześcijaństwo to zlepek różnej maści religii i rytuałów których korzenie z chrześcijaństwem nic wspólnego nie mają..
d.Krzyż nie jest znakiem czysto chrześcijańskim istniał w kulturze i religii na długo przed powstaniem chrześcijaństwa także w europie skojarzenia krzyża tylko i wyłącznie z chrześcijaństwem to nadinterpretacja pojęcia.
e.Masjasz jest pojęciem żydowskim i nie ma w ich religii żadnego duchowego znaczenia.Dla Żydów mesjasz to był arcykapłan ewentualnie król lub osoba pełniąca funkcję kapłańska z królewską biblia zna wielu mesjaszy min.Samuel.Dopiero chrześcijaństwo uczyniło z tego pojęcia coś czego nigdy wcześniej nie miał..W sumie pojęcie mesjasz wg.pierwotnego znaczenia idealnie pasuje do Usagi bo jest księżniczką i dziedziczką królestwa srebrnego milenium (władza królewska)obrońcą swego ludu i planety(zwycięskim wodzem),nową królową Selenity,a także pełni funkcję boginie księżyca (wątek arcykapłanki).Co do mesjasza ciszy to jest to samo tylko ze strony bractwa śmierci wiec wszystko pasuje.
Co do smoka w Azji to raczej symbol szczęścia powodzenia i bogactwa..A w apokalipsie to raczej 4 jeźdźców,a także smok i bestia są jej symbolami i jeszcze kilka innych wątków...
Co do liczby "9" akurat jej znaczenie nie jest tylko chrześcijańskie,a występuje między innymi w Taoizmie i wróżbach i-ching..a także jako elementy yang-ying.W sumie SM ma wątki z różnej maści religii ,mitów oraz kultur elegancko wymieszane ale jakiegoś wątku ściśle związanego z chrześcijaństwem bym się nie doszukiwała.
Choć odcinek 133 mógłby oburzyć katolików bo Mars (kapłanka Shinto)pokonuje demona na którego nie działają modlitwy zakonnicy...Ale sam wątek że rei jest uczennicą szkoły katolickiej jest z jednej strony zabawny ale z drugiej zgodny z tendencją na zachodzi (i nie tylko)gdzie prywatne szkoły katolickie cieszą się opinia bardzo dobrych i wysokim poziomie edukacji i wbrew pozorom uczęszczają do nich ludzie co nie są katolikami.
Ostatnio zmieniony przez Ire 2014-03-16, 00:37, w całości zmieniany 1 raz  

Róża88
[Usunięty]

Wysłany: 2014-05-11, 22:03   

Dla mnie jedyną katoliczką była Naru. Kiedy jej ukochany generał ciemności umarł radziła się księdza, a w 87 odc. prosiła Boga o pomoc dla Usagi i jej przyjaciółek. I modlitwa została wysłuchana :)

SockPuppet 
Święta Paladynka

Wysłany: 2014-09-05, 09:54   

felisa napisał/a:
a.w chrześcijaństwie jest 12 gwiazd a nie 13,to raz ,dwa,apostołów było faktycznie 13 (Maciej na miejsce Judasza)a liczenie Jezusa mija się z celem.a sama liczba 13 nigdy nie była świętą liczbą w chrześcijaństwie,a raczej uchodzi za pechową.
Yhy, bo chrześcijanie tak bardzo wierzą w pechowe liczby...W czarnego kotka przenoszącego pecha też na pewno wierzą.

felisa napisał/a:
b.co do skrzydeł no nie wiem skrzydlatych bogów i bożków niechrześcijańskich było dostatek w różnej maści mitologiach i religiach,i raczej z czystością nic wspólnego nie miały.W końcu upadłe anioły tez miały skrzydła...
c.Świety gral nie jest chrześcijański i z chrześcijaństwem nie ma nic faktycznie wspólnego.To celtycki mit przerobiony na potrzeby powstającego i budującego swoją pozycję chrześcijaństwa na wyspach a gral był pierwotnie kotłem..Przyznam że gdyby nie mity arturiańskie nigdy bym nawet nie wiedziała że coś takiego jak gral istnieje i ma jakieś wątki z chrześcijaństwem..W nauce kościoła katolickiego i innych kościołów chrześcijański nie ma czegoś takiego jak "święty gral".Ten wątek o kielichu to tylko przypuszczenie kościół po prostu nie odrzuca całkowicie tego mitu ale i nie uznaje ,więc kombinuje do czego go podpiąć ale to normalne całe chrześcijaństwo to zlepek różnej maści religii i rytuałów których korzenie z chrześcijaństwem nic wspólnego nie mają..
d.Krzyż nie jest znakiem czysto chrześcijańskim istniał w kulturze i religii na długo przed powstaniem chrześcijaństwa także w europie skojarzenia krzyża tylko i wyłącznie z chrześcijaństwem to nadinterpretacja pojęcia.
e.Masjasz jest pojęciem żydowskim i nie ma w ich religii żadnego duchowego znaczenia.Dla Żydów mesjasz to był arcykapłan ewentualnie król lub osoba pełniąca funkcję kapłańska z królewską biblia zna wielu mesjaszy min.Samuel.Dopiero chrześcijaństwo uczyniło z tego pojęcia coś czego nigdy wcześniej nie miał..W sumie pojęcie mesjasz wg.pierwotnego znaczenia idealnie pasuje do Usagi bo jest księżniczką i dziedziczką królestwa srebrnego milenium (władza królewska)obrońcą swego ludu i planety(zwycięskim wodzem),nową królową Selenity,a także pełni funkcję boginie księżyca (wątek arcykapłanki).Co do mesjasza ciszy to jest to samo tylko ze strony bractwa śmierci wiec wszystko pasuje.
Co do smoka w Azji to raczej symbol szczęścia powodzenia i bogactwa..A w apokalipsie to raczej 4 jeźdźców,a także smok i bestia są jej symbolami i jeszcze kilka innych wątków...
Co do liczby "9" akurat jej znaczenie nie jest tylko chrześcijańskie,a występuje między innymi w Taoizmie i wróżbach i-ching..a także jako elementy yang-ying.W sumie SM ma wątki z różnej maści religii ,mitów oraz kultur elegancko wymieszane ale jakiegoś wątku ściśle związanego z chrześcijaństwem bym się nie doszukiwała.

Tiaa. Nie podejrzewałabym o tego kalibru erudycję ani Madame Takeuchi, ani setek innych japońskich twórców bezrefleksyjnie faszerujących swoje dzieła elementami chrześcijańskimi w charakterze ozdobnika....(oczywiście z wyjątkiem Revo, którego erudycji i geniuszu kwestionować nie wolno).

felisa napisał/a:
Ale sam wątek że rei jest uczennicą szkoły katolickiej jest z jednej strony zabawny ale z drugiej zgodny z tendencją na zachodzi (i nie tylko)gdzie prywatne szkoły katolickie cieszą się opinia bardzo dobrych i wysokim poziomie edukacji i wbrew pozorom uczęszczają do nich ludzie co nie są katolikami.
Wszystko, co ma związek z chrześcijaństwem jest lepsze niż wszystko inne. Howgh.

Co mi ostatnio przyszło do główki odnośnie ukrzyżowania. Japońscy twórcy uwielbiają krzyżować swoich bohaterów (np. Revo zrobił to 3 razy) i myślę, że przyczyną może być to, że oni mają nieco "świeższe" doświadczenia z ukrzyżowaniami. W Japonii apogeum popularności kary krzyża przypada na XVII wiek.

Eragon 
Lord

Wysłany: 2014-09-17, 14:10   

A zauważyliście jedną rzecz ? Postacie walczące po stronie dobra nigdy nie umarły, to znaczy czasami ginęły w walce tak jak Merkury, Wenus, Jowisz, Mars i Endymion pod koniec pierwszej serii, sam pamiętam że badzo te sceny przeżyłem, ale one nigdy nie umierały na zawsze, bo ostatecznie i tak zawsze na końcu zostawały wskrzeszone i żyły dalej.
Ostatnio zmieniony przez Eragon 2014-09-17, 17:51, w całości zmieniany 1 raz  

racjona 
jestem, bo jestem

Ulubione postaci z SM: Ami, Haruka
Seiya czy Mamoru?: Mamoru
Ulubiony utwór z Anime: Makenai!
Wysłany: 2014-09-17, 15:30   

to się nazywa błyskawiczna reinkarnacja :-P
chociaż nieco nawet podrasowana, bo wracały do tego samego ciała (a nie do nowego) :mrgreen2: to by się o zmartwychwstanie ocierało ^^;

Honda
[Usunięty]

Wysłany: 2014-09-17, 16:30   

To było także coś w rodzaju cofnięcia czasu. Usagi w 46 odcinku budzi się w dniu, w którym się dowiedziała, że Luna mówi.

Eragon 
Lord

Wysłany: 2015-09-02, 02:27   

A wiek ktoś jak się nazywa Japońska bogini Księżyca ?

SockPuppet 
Święta Paladynka

Wysłany: 2015-09-02, 16:32   

Japończycy nie mają bogini Księżyca. Mają boginię Słońca Amaterasu i boga Księżyca Tsukiyomi.

Eragon 
Lord

Wysłany: 2015-09-02, 20:12   

Dzięki, a Tsukiyomo ?

Lagertha 
Spiritus Movens

Ulubione postaci z SM: Michiru, Rei
Seiya czy Mamoru?: Helios
Ulubiony utwór z Anime: -
Wysłany: 2015-09-03, 21:40   

Może nie ma wyraźnych inspiracji religijnych, ale pośrednie są na pewno - żywioły kojarzą się z bogami, a sailorki mają moce poniekąd boskie - uzdrawianie, władanie żywiołami właśnie, z Kosa Śmierci i Garnet Rod Plutonka na czele.

Eragon 
Lord

Wysłany: 2015-09-08, 15:40   

SockPuppet napisał/a:
Japończycy lubią wyznawać kilka różnych religii naraz. Nawet jeśli niespecjalnie ma to sens.

To jest właśnie u nich fajne tam można być Buddysta, Chrześcijaninem i Szintoistą jednocześnie. Japończycy to bardzo mądrzy ludzie i z każdej religii wybierają sobie to co jest dla nich najlepsze.

kero 
Fanka

Ulubione postaci z SM: Sailor Pluton
Seiya czy Mamoru?: Mamoru
Ulubiony utwór z Anime: Dużo ich
Wysłany: 2015-09-08, 16:18   

Po prostu biorą to co najlepsze i najpiękniejsze z każdej religii ^^ mi takie podejście bardzo się podoba ^^

Eragon 
Lord

Wysłany: 2015-09-08, 16:55   

kero :5:

Odpowiedz do tematu