Informacje ogólne o starym anime:


Oryginalny tytuł: 美少女戦士セーラームーン (Bishoujo Senshi Seeraa Muun)
Polskie tłumaczenie: Piękna wojowniczka Sailor Moon
Autorka oryginalnego pomysłu: 武内直子 (Takeuchi Naoko)
Gatunek: mahou shoujo

Pełna nazwa to 美少女戦士セーラームーン (Bishoujo Senshi Seeraa Muun), można ją przetłumaczyć jako Piękna wojowniczka Sailor Moon. Twórcą serii telewizyjnej jest TOEI Animation. Seria była emitowana w telewizji Asahi od 7 marca 1992 roku do 8 lutego 1997 roku. Łącznie animacja ta zawiera 5 serii i zamyka się w 200 odcinkach. Poszczególne serie mają swoje oznaczenia literowe, oprócz serii pierwszej, która nie zawiera żadnych dodatkowych literek w nazwie, jednak czasami przez fanów używane jest określenie "classic". Poszczególne serie to:

 • Bishoujo Senshi Sailor Moon ( 美少女戦士セーラームーン )
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon R ( 美少女戦士セーラームーン R)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon S ( 美少女戦士セーラームーン S)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon Super S ( 美少女戦士セーラームーン Super S)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon Sailor Stars ( 美少女戦士セーラームーン セーラースターズ)


 • Dodatkowo, jeśli chodzi fabułę to serię R można podzielić na 2 oddzielne części, część 1 to walka z Ailem, An i drzewem Makaiju, a część 2 to walka z Rodziną Czarnego Księżyca. Podobny dodatkowy podział można rozróżnić w seri Sailor Stars, gdzie część 1 to dodatkowa walka z Nehelenią z serii poprzedniej, a część 2 to walka z Galaktyką Cieni, czyli ze złymi wojowniczkami. W pozostałych seriach wrogami wojowniczek są: w serii pierwszej Królestwo Ciemności, w serii S Stowarzyszenie Śmierci, a w serii Super S Cyrk Martwego Księżyca.

  Poza serią właściwą jest jeszcze wiele innych odsłon anime, jak filmy, odcinki specjalne i inne dodatki. Jeśli chodzi o filmy to są 3:
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon R ( 美少女戦士セーラームーン R)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon S ( 美少女戦士セーラームーン S)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon Super S Sailor 9 Senshi Shuuketsu! Black Dream Hole no Kiseki ( 美少女戦士セーラームーンSuperS セーラー9戦士集結!ブラック・ドリーム・ホールの奇跡)


 • W filmie R wojowniczki walczą z Fiore i Kisenianem, którzy przybyli z kosmosu. W filmie S z Księżniczką Kaguyą, która przybyła na komecie po wielu tysiącach lat, aby znów spróbować podbić Ziemię. Jest to ekranizajca rozdziału z mangi. W filmie Super S wrogiem jest Królowa Biadiane i jej słudzy, którzy chcą przejąć władzę nad światem dzięki enegrii z dziecięcych snów.

  Jest również kilka odcinków specjalnych. Wyróżniamy tutaj odcinek do serii R:

 • Make Up Sailor Senshi (メイクアップ!セーラー戦士)


 • 4 odcinki do serii Super S:

 • Bishoujo Senshi Sailor Moon Super S Special (美少女戦士セーラームーンSuperSスペシャル) - zawiera 3 odcinki: 2 opowiadające o przygodach Chibiusy, jeden o Haruce i Michiru.
 • Ami-chan no Hatsukoi (亜美ちゃんの初恋) - zawiera 1 odcinek opowiadający o pierwszej miłości Ami.


 • Jako odcinek specjalny można uznać również odcinek 89 serii, który jest zapowiedzią serii S i przypomnieniem tego, co było w poprzednich seriach.

  Jest również kilka dodatkowych animacji wydanych na kasetach VHS, płytach DVD i LD. Tutaj można wyróżnić głównie Hero Club i Memoriale do poszczególnych serii. Nie wnoszą one jednak nic nowego do anime jako całości, gdyż są to zestawienia zawartości poszczególnych serii z wykazem demonów z poszczególnych odcinków.

  Na VHS'ie, DVD i LD można też znaleźć sporo materiałów dodatkowych o tworzeniu anime, a także wywiady z twórcami i osobami podkładającymi głosy postaciom.

  W wersji nieanimowanej jest również dodatek Dreaming Moon, który jest nagraniem z imprezy świątecznej z udziałem seiyuu pierwszych 5 wojowniczek.
  Przystosowane do i utworzone za pomocą:

  Jeśli chcesz otrzymywać informacje o aktualizacjach na stronie wpisz tutaj swój e-mail i kliknij przycisk wyślij:
  Możesz znaleźć Shining Moon również na:
  Sailor Moon została stworzona przez Naoko Takeuchi © 1992 Kōdansha, Tōei Animation, TV Asahi, Bandai.

  Strona nie jest oficjalną stroną i w żaden sposób nie jest powiązana z Naoko Takeuchi, ani z oficlajną stroną SAILOR MOON CHANNEL. Wszystkie materiały na stronie są zamieszczone w celach informacyjnych.

  Autorka Shining Moon - Hikari.
  Shining Moon 2004-2013.
  Layout ver. 4