Shining Moon Strona Główna Shining Moon
Forum strony Shining Moon

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Feminizm ukrytym motywem w SMC
Autor Wiadomość
Jadeite 

Ulubione postaci z SM: Haruka & Michiru
Seiya czy Mamoru?: Jadeite
Ulubiony utwór z Anime: Kandou to Ketsu
Wysłany: 2014-08-02, 22:41   Feminizm ukrytym motywem w SMC

Annorelka napisał/a:
Niekoniecznie mi pasuje do Sailorek, ale przecież Crystal to nie "moje" Sailorki, więc nie musi pasować.

Otóż to

Annorelka napisał/a:
Mam wrażenie, ze dla twórców nie istnieją fani, którzy nie są kobietami, których ulubioną wersją nie jest manga, którzy nie zainteresowali się tytułem za pierwszej emisji i potem przez 20 lat nie tykali, ale mają sentyment. Może to moja nadinterpretacja, ale czuję się trochę olana, ale w sumie to moja wina, ze jestem fanką nietypową.

Mam podobne wrażenie i uważam że to nie twoja czy też nasza wina. Wina leży po stronie twórców bo wmontowali w Sailor Moon jakieś feministyczne treści, który to anime w ogólnym tego słowa znaczeniu nigdy nie posiadało a już na pewno nie tak uwypuklonych jak tutaj :-P

Mayissa napisał/a:
Wcale nie uważam, że to feministyczna piosenka. Takie mamy czasy, kobieta nie może stać za plecami faceta, zwłaszcza jak go nie ma, musi stanąć twarzą w twarz z przeciwnościami losu i sobie poradzić.

Ale niech sobie radzi sama, niech pokaże że jest zaradna i umie o sobie zadbać. Ale na Boga! Czemu za tym anime idą jakieś feministyczne treści i to nawet takie które pojawiają się w openigu ? Sailor Moon nigdy nie było wykorzystywane w taki oto sposób! To może jeszcze wmontujmy jakieś poparcie dla LGBT i jako patronki wybierzmy Haruke i Michiru :roll: Naprawdę litości

Cytat:
Czy to grzech być dumnym, czyli znać swoje cele i wartość?

Nie, ale po uwypuklać nagle coś co nigdy nie utożsamiane było z Sailor Moon ?

Cytat:
Cały utwór jest bardzo dynamiczny, ma niesamowitą energie, jak Makenai!

Ja tam nie czuje żadnej energii, a oba utwory dzielą lata świetlne ;-)
Ostatnio zmieniony przez Yuuichiro 2015-04-28, 07:37, w całości zmieniany 1 raz  

Annorelka 
Myśli inaczej

Ulubione postaci z SM: anime!Chibiusa i anime!Mamoru
Seiya czy Mamoru?: patrz wyżej.
Ulubiony utwór z Anime: Moon Revenge
Wysłany: 2014-08-03, 07:10   

Cytat:
Nie, ale po uwypuklać nagle coś co nigdy nie utożsamiane było z Sailor Moon ?

W niektórych kręgach w USA jest... :(

Źródło: http://vk.com/club39637650

Lagertha 
Spiritus Movens

Ulubione postaci z SM: Michiru, Rei
Seiya czy Mamoru?: Helios
Ulubiony utwór z Anime: -
Wysłany: 2014-08-03, 21:17   

Według mnie manga, wokół której zbudowaną fabułę Crystal niesie ze sobą delikatny, feministyczny przekaz, ale raczej w formie siostrzanej. Siła sióstr, kobiety, które się przyjaźnią na śmierć i życie, pomagają sobie i są w stanie wiele poświęcić dla innej kobiety. Moim zdaniem jest to bardzo pozytywny przekaz, ponieważ kobiety w życiu bardzo często ze sobą rywalizują, zazdroszczą sobie, po pewnym czasie przestają dostrzegać wartość kobiecej przyjaźni.
/Najgorsze są tak zwane "koleżanki", które doradzą Ci wszystko, co dla Ciebie gorsze :mrgreen: Znam jedną taką dziewczynę, która z uporem maniaka doradza mi przefarbowanie się na czarno :mrgreen: bo będzie mi tak ślicznie i pięknie i oh ah. Co jest kupą prawdą z przewagą kupy./
Wracając do tematu - w mandze jest dużo wyraźniej pokazana siła płynąca z jedności kobiet, z ich współdziałania i jednoczenia się dla osiągnięcia wspólnego celu. Jeśli ten przekaz popłynie także z anime - to wspaniale, nic tylko się cieszyć. ^^

Jadeite 

Wysłany: 2014-08-03, 21:45   

Mi to co napisałaś pachnie trochę lesbijkami, feministki tak na marginesie też mogą nimi być :-P Jednak dla mnie feminizm jest groźniejszy i nie pasuje zupełnie do ogólnego universum Sailor Moon. A Moon Pride niestety jest tego tubą propagandową...

Lagertha 
Spiritus Movens

Wysłany: 2014-08-03, 21:48   

Cytat:
Mi to co napisałaś pachnie trochę lesbijkami, feministki tak na marginesie też mogą nimi być

Hahahahah
No to albo nie potrafię wyrazić jasno myśli po ośmiu godzinach gadania do ludzi, albo ta cała manga to jakaś Sodoma i Gomora :mrgreen: Tyle kobit i tyle potencjalnych kombinacji!
No nie wiem, źle mnie zrozumiałeś i tyle ^^

Jadeite 

Wysłany: 2014-08-03, 21:51   

Wiesz rozumiem że Sailor Moon (czy to manga czy anime) jest skierowane głównie do kobiet, ale poprzednie anime jednak nie dawało mi poczucia odrzucenia mnie jako faceta. Z Crystal jest inaczej, już na wstępie nie podobało mi się to że kieruje się go do pewnej grupy docelowej a nie do wszystkich. Teraz okazuje się że opening (który od strony muzycznej mi sie nie podoba) nie podoba mi się jeszcze bardziej ze względu na to że niesie za sobą feministyczne treści. Mi ze względu na płeć się to nie podoba i wcale nie musi. Zresztą moim zdaniem grzechem było w ogóle przemycać coś takiego do Sailor Moon...

Lagertha 
Spiritus Movens

Wysłany: 2014-08-03, 21:56   

Jeśli rzeczywiście czujesz, że twórcy wykluczyli Ciebie jako odbiorcę, to nie mam nic do dodania, to Twoje uczucia i jeśli więcej mężczyzn odnosi podobne wrażenie, to bardzo źle.

Chciałam podkreślić, że manga Sailor Moon bardzo uwypukla bezinteresowną, kobiecą przyjaźń, co jest rzadkością, bo naprawdę bardzo często kobiety ze sobą rywalizują, nie potrafią współpracować. Na pewno słyszałeś, jak ktoś narzekał na tzw. "pracę z samymi babami" - bo a to dogadać się nie potrafią, jedna drugą obsmarowuje za plecami itd. W Sailor Moon nie ma takich zachowań, co więcej - jest zupełnie odwrotnie i to jest mega pozytywny wzorzec. Może dlatego Ciebie to razi - jesteś mężczyzną i nie znasz tego konkretnego problemu.

Ire 

Ulubione postaci z SM: Rei, Ami
Seiya czy Mamoru?: Mamoru
Wysłany: 2014-08-03, 21:57   

Jeśli chodzi o opening, to podoba mi się melodia i rysunek, natomiast zgodzę się, że tekst jest zbyt feministyczny. Obawiam się, że przysłoni to wartościowy przekaz, który Crystal na pewno niesie.

Jadeite 

Wysłany: 2014-08-03, 22:01   

Akurat pojęcie pracy z samymi babami jak to określiłaś znam dość dobrze i po części potwierdzam to co mówisz. Cóż kobiety mimo swoich wad, mają też zalety. Razi mnie jednak przemycanie do Sailor Moon zbędnych uważam feministycznych treści...

Annorelka 
Myśli inaczej

Wysłany: 2014-08-03, 22:13   

Lagertha napisał/a:
Jeśli rzeczywiście czujesz, że twórcy wykluczyli Ciebie jako odbiorcę, to nie mam nic do dodania, to Twoje uczucia i jeśli więcej mężczyzn odnosi podobne wrażenie, to bardzo źle.

Chciałam podkreślić, że manga Sailor Moon bardzo uwypukla bezinteresowną, kobiecą przyjaźń, co jest rzadkością, bo naprawdę bardzo często kobiety ze sobą rywalizują, nie potrafią współpracować. Na pewno słyszałeś, jak ktoś narzekał na tzw. "pracę z samymi babami" - bo a to dogadać się nie potrafią, jedna drugą obsmarowuje za plecami itd. W Sailor Moon nie ma takich zachowań, co więcej - jest zupełnie odwrotnie i to jest mega pozytywny wzorzec. Może dlatego Ciebie to razi - jesteś mężczyzną i nie znasz tego konkretnego problemu.

Ja jestem dziewczyną i myślę podobnie. Nie ukrywam iż może być tak z powodów osobistych (nigdy nie spotkałam się na całe szczęście z taką rywalizacją dziewczyn w moim otoczeniu) i światopoglądowych. Manga, a więc i Crystal jest opowieścią bardziej o grupie przyjaciółek, sile ich przyjaźni, chronieniu bliskich. Anime bardziej podkreśla szacunek i bycie miłym dla każdego człowieka, to, że w każdym jest iskierka dobroci, nie tylko taką kobiecą przyjaźń, ale dobre życie ze wszystkimi, z którym to podejściem sama zdecydowanie bardziej się utożsamiam.
Inna rzecz, że tekst piosenki skojarzył mi się też ze specyficzną częścią fanek SM, na które coraz częściej natrafiam, na przykład przeglądając prace na deviantarcie i które wykorzystują Sailor Moon jako symbol i element propagandy np. skrajnie feministycznych idei. Ale to te osobiste skojarzenie i odczucia.

Yuuichiro 

Ulubione postaci z SM: Nephrite, Yuuichiro, Ami, Usagi
Seiya czy Mamoru?: Seiya
Wysłany: 2014-08-03, 22:14   

To znaczy jakich ? bo nie wiem co masz na myśli ?

Annorelka 
Myśli inaczej

Wysłany: 2014-08-03, 22:18   

Yuuichiro napisał/a:

Tych co o nich post swego czasu napisałam. :P

Honda
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-03, 22:24   

A ja chciałbym stanąć w obronie feminizmu. To, że kobiety są niekiedy niedoceniane, jest faktem. Coraz rzadszym, ale wciąż smutnym faktem. I to dobrze, że są teksty, które starają się przypomnieć, że kobiety też mają siłę, bo mają. Ale zdarza się, że ta wartość jest negowana, i nie tylko w niewinnych żartach, ale także całkiem na serio.

Yuuichiro 

Ulubione postaci z SM: Nephrite, Yuuichiro, Ami, Usagi
Seiya czy Mamoru?: Seiya
Wysłany: 2014-08-03, 22:32   

Jadeite napisał/a:
Razi mnie jednak przemycanie do Sailor Moon zbędnych uważam feministycznych treści...

felisa
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-04, 15:00   

Wchodzę na forum by poczytać opinie o openningu czy się komuś podoba lub nie i dalsze opinie a tu... wojenka ideologiczna typu feminizm w SMC i w ogóle w SM :idea:
Jadeite napisał/a:
Razi mnie jednak przemycanie do Sailor Moon zbędnych uważam feministycznych treści...

Feminizm w Sailor Moon? niby gdzie? sorki Jedaite ale chyba zapomniałeś że SM powstały jako Mahō-shōjo czytaj manga rysowane głownie przez kobiety dla dziewczyn z silnym wątkiem magicznym więc i w formie swojej jest Typowo Kobieca.Po prostu należysz do męskich rodzynków co są fanami tejże anime powstałym na jej tle :-D A są tacy co wypierają się oglądania ,i są męskiej płci widać czują że to anime dla dziewczyn ;-)
A tak na marginesie w Japonii nigdy nie było żadnego feminizmu i nie ma do dziś co najwyżej Emancypacja(nie mylić z feminizmem) przyniesionym po 2 wojnie światowej przez Amerykanów...czytaj obowiązkowa edukacja bez względu na płeć i prawo wyborcze i ..prawo pracy i zapłaty za prace .Zaś w sensie obyczajowości czy kultury Japonki nadal trzymają się tradycji dalekich od jakiegokolwiek feminizmu...Ale nie należy zapominać że zgodnie z japońską tradycją i kulturą były tam od wieków kobiety-samuraje i kunoichi dlatego że w Japonii giri wobec rodziny i klanu jest ważniejszy niż Płeć i dlatego powstały cyt"Bishōjo senshi Sērā Mūn , pol. Piękna wojowniczka Sailor Moon".Biorąc pod uwagę japońskie tradycje(wszystkie dziewczyny są księżniczkami tym samym mają prawo i Obowiązek być Wojowniczkami (kobiety -samuraje) i ochraniać swoich ludzi , zwłaszcza że brakuje odpowiedniej ilości przedstawicieli płci przeciwnej którzy mogli by pełnić ten obowiązek.
Problem z tym anime i mangą za to ma ewidentnie kultura europejska i amerykańska w której Nie Było jako takich(czytaj akceptowanych)kobiet rycerzy ,ani wojowniczek (mitologicznych amazonek nie liczymy szczególnie że nawet ich istnienie jeżeli odbywało się w to czasach gdy tzw.zachodnia cywilizacja dopiero raczkowała i w zasadzie nie istniała)Więc kobiety europejskiego pochodzenia wychowane w kulturze europejskiej mają problem ,emancypacja kobiet to nowy twór (XIXw)większość kobiet korzysta bardzo chętnie z przywilei :mrgreen: wywalczonych przez emancypantki(prawo do nauki,możliwość pracy i płacy a do tego wypłata do rączki a nie do ręki ojca ,męża czy brata,nie mówiąc o zgodzie pisemnej ojca ,męża i brata by dana pani mogła w ogóle pracować) ale już kobiety które chcą więcej nazywa się feministkami i traktuje jak zło straszliwe...Słusznie? po części tak postulaty o Parytetach są straszno śmieszne ale z drugiej strony gdyby nie było tych wojujących kobiet to wybór byłby ograniczony tj.małżeństwo albo zakon bo innych opcji cywilizacja zachodnia nie wypracowała ops sorki można jeszcze zostać kurtyzaną to trzecia opcja :mrgreen: ,wiec osobiście nie dziwi mnie że różne grupy kobiet z zachodniej kultury nie chcące ograniczać się do tego wyboru nawołują do feminizmu ani biorące sobie na wzór SM ,mnie nie dziwią i dziwić nie powinny tylko że intencją autorki nigdy nie było robienie symboli Żadnym organizacjom feministycznymi i mniejszością seksualnym..o prostu ten sposób pojmowania jest dość obcy zachodniej kulturze i inaczej rozumiany .
A co do tekstu openningu miła piosenka a sam tekst nie jest feministyczny to raczej pieśń wojowniczek a sailorki są w końcu Senchi wiec wszystko jest ok ale jak ktoś szuka dziury w całym jak np.Jedaite to i w głowie roją się najdziwniejsze opcje byle tylko kijem walnąć tą okropną SMC..

Odpowiedz do tematu