Shining Moon Strona Główna Shining Moon
Forum strony Shining Moon

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Feminizm ukrytym motywem w SMC
Autor Wiadomość
SockPuppet
[Usunięty]

Wysłany: 2015-04-22, 13:47   

kamil88 napisał/a:
nadal jest zbyt wiele świrów, którzy zasłaniając się religią, robią z kobiety posłuszne narzędzie do robienia dzieci, i jeśli SMC ma pomóc to zmienić, to jak najbardziej jestem na tak.
Nie, nie ma takich, przynajmniej ja w swoim 22 letnim życiu nie spotkałam ani jednego. A spotkałam już wielu świrów. A co do tej deklaracji w openingu, to byłabym ostrożna. Równie dobrze może w tym być drugie i trzecie dno...

Lagertha 
Spiritus Movens

Ulubione postaci z SM: Michiru, Rei
Seiya czy Mamoru?: Helios
Ulubiony utwór z Anime: -
Wysłany: 2015-04-22, 13:53   

Cytat:
Nie, nie ma takich, przynajmniej ja w swoim 22 letnim życiu nie spotkałam ani jednego.

To sie ciesz. Ja widzialam wielu takich ludzi i nie są to chrześcijanie ;-)

Rift 

Ulubione postaci z SM: Mako
Seiya czy Mamoru?: Mako
Ulubiony utwór z Anime: Mako
Wysłany: 2015-04-22, 14:08   

Wystarczy w TV trafić na nadpapieża Terlikowskiego :)

Lagertha 
Spiritus Movens

Wysłany: 2015-04-22, 14:15   

Proszę trzymac się tematu, nie mam zamiaru co 5 minut usuwać offtopów <zly> :!:

kamil88 
kamil88

Ulubione postaci z SM: Hotaru, Chibi-Usa
Seiya czy Mamoru?: Seiya
Wysłany: 2015-04-22, 17:33   

Szkoda, ze mój post został ocenzurowany, ale, jak to mówią, szanuj innych, a sam będziesz szanowany. Zresztą, osoba o której mówiłem już w pewnym sensie została ukarana, będąc nominowaną do 100 najbardziej wpływowych osób wg magazynu Time. W 1938 inna osoba przejawiająca nienawiść do innych też została nagrodzona człowiekiem roku przez ten magazyn, jest więc w doborowym towarzystwie. Co do Crystal i feminizmu, o ile to pasuje do innerek, tak Usagi, wpadająca w depresje, przejawiająca skłonności samobójcze (Obie rzeczy spowodowane przez chłopaka) obawiająca się, że mała dziewczynka odbije jej narzeczonego trochę kłóci się z obrazem silnej kobiety :p

Annorelka 
Myśli inaczej

Ulubione postaci z SM: anime!Chibiusa i anime!Mamoru
Seiya czy Mamoru?: patrz wyżej.
Ulubiony utwór z Anime: Moon Revenge
Wysłany: 2015-04-22, 17:48   

Jak wiecie, dla mnie to już jest paranoja. I nie chodzi mi o sam feminizm (i tak nie wiem czy to słowo obecnie coś oznacza, chyba każdy ma inną definicję, mnie się kojarzy z bardzo radykalnymi osobami i Bojownikami o Niewiadomoco), ale to jak jego łączenie z Sailor Moon jest rozdmuchiwane.
Przed 2012 rokiem, w związku z tym tematem, natrafiłam tylko na krótką wzmiankę na Wikipedii i były podane dwa źródła, w których pojawia się taki temat. Okej, fajnie. Może jeszcze coś, na co nie zwróciłam uwagi i zapomniałam. Też fajnie.
Na starym forum shining moon pamiętam dyskusję o tym, że w księżycowym królestwie panował matriarchat. Też spoko. Cała dyskusja, z tego co pamiętam była ciekawa, chyba zastanawiano się czy to może mieć związek z Grecką mitologią, tak silnie obecną w SM, Amazonkami. Nie pamiętam ani jednego postu typu "YAY FEMINIZM".
A ostatnio na stronach anglojęzycznych zaczęto mówić prawie jedynie o tym.
Jest wiele historii o kobietach, dla kobiet i których autorkami są kobiety. Ale żeby robić z nich ikonki jakiegoś ruchu społecznego, o często skrajnych zachowaniach? To po prostu szkodliwe. Nie chcę by z anime, które lubię zrobiono tylko ikonkę nazifeministek, olewając wszystkie inne aspekty historii. Cytat z bloga:
Cytat:
It’s no secret that Sailor Moon is all about “girl power”

Tylko, że nie. TO JEDEN Z WIELU ASPEKTÓW HISTORII, DO TEGO W MOIM ODCZUCIU POBOCZNY.

Nie widzicie do czego to, oraz zachowanie innych, podobnych grup walczących o "równouprawienie" prowadzi?

to jest szacunek dla innych czy straszne demonizowanie kultury zachodniej?

Skoro całość dotyczy sytuacji kobiet w Japonii to dlaczego ma miejsce w Bostonie?
Dlaczego wszystkie fanarty o feministycznym zabarwieniu pochodzą z USA? Dlaczego na pixivie nie ma ani jednego? Dlaczego na vk.com nie ma ani jednego? Dlaczego na niemieckim portalu do rysunków w stylu manga/anime nie ma ani jednego? To musi mieć związek z obecną sprawą socjopolityczną USA.
Z tego co zauważyłam, w krajach nieanglojęzycznych jest o wiele więcej facetów lubiących Sailorki, czy we Włoszech, w Rosji, czy u nas w Polsce, czy w Meksyku. Tak, oglądały głownie dziewczęta, ale choćby po naszym forum widać, ze panów również jest wielu.

Dlaczego feministki nie zajmą się sytuacją w krajach, gdzie kobiety faktycznie są źle traktowane, a zamiast tego się ośmieszają i szerzą nienawiść?

Co mnie pociesza to to, że cały blog nie jest zbyt popularny, a całość to tylko jedna prelekcja na konwencie. Ogłoszona 30 marca i bez większego odzewu. Po tytule się spodziewałam czegoś gorszego
Cytat:

Jeśli naprawdę Sailor Moon da siłę i wzmocni pewnośc siebie u jakiejs stłamszonej dziewczynki, nawet jednej, to ja uważam, że cała ta otoczka ma sens.

Byłam (może jestem) taką stłamszoną dziewczynką i Sailor Moon miało wpływ na nabranie pewności co do własnych przekonań. Tylko, że nie było to związane z feminizmem, a wiarą w ludzi.
Otoczki nie było i nie ma. I mi to nie przeszkadza.

Źródło: http://vk.com/club39637650

Blueberry 

Ulubione postaci z SM: ----
Seiya czy Mamoru?: ----
Ulubiony utwór z Anime: ----
Wysłany: 2015-04-22, 18:58   

Annorelka, podobne mam zdanie.
Łączenie SM z feminizmem jest co najmniej absurdalne.
I choć faktycznie - sam tytuł jest adresowany do kobiet/dziewczyn o tyle nikt nikomu nie broni ani tym bardziej nie będzie wyperswadowywał lubienia go bo jest facetem czy inną płcią (a co, skoro faceci mogą to dlaczego nie ludzie z androgynią). Ponieważ tytuł należy do konkretnego gatunku to raczej nie należy się spodziewać, że głównym bohaterem i prowodyrem będzie facet :)
Podciąganie SM pod feminizm jest tak samo beznadziejnie głupie jak w przypadku innych magical girl, choćby Madoki.
takie moje zdanie. koniec i kropka :P

Lagertha 
Spiritus Movens

Wysłany: 2015-04-22, 19:15   

To jest problem tylko i wyłącznie interpretacyjny. Zauważam tu pewne rozdwojenie światopoglądowe:
- z jednej strony ludzie oburzają się na szkolne "co autor miał na myśli"
- z drugiej strony, denerwuje ich, że ktoś interpretuje dane zjawisko inaczej niż oni przyjęli za stosowne.
To tylko jedna z wielu interpretacji, pewnie dla innej grupy osób Sailor Moon to woda na młyn męskiego szowinizmu, a dla jeszcze innej bajka dla dzieci i każdy powyżej 15 roku życia, kto deliberuje nad tym anime to zwyrol i patologia.
O co to całe halo, każdy ma prawo do wlasnej interpretacji, przecież ta konkretna nikomu krzywdy nie wyrządza.
Nie ponimaju i nie pojmu.

Annorelka 
Myśli inaczej

Wysłany: 2015-04-22, 19:18   

Cytat:
- z drugiej strony, denerwuje ich, że ktoś interpretuje dane zjawisko inaczej niż oni przyjęli za stosowne.

Nie to, ze inaczej, nie to jak, ale to w jakiej ilości i jak się te osoby zachowują. To interpretacja, która rozpowszechniła się nagle, bo srumblr i nagle wypiera każdą inną.

Cytat:
O co to całe halo, każdy ma prawo do wlasnej interpretacji, przecież ta konkretna nikomu krzywdy nie wyrządza.

Interpretacja nie, jej zwolennicy tak.

Chcesz by fani Sailorek byli kojarzeni z takimi ludźmi?

Ostatnio zmieniony przez Annorelka 2015-04-22, 19:24, w całości zmieniany 1 raz  

Lagertha 
Spiritus Movens

Wysłany: 2015-04-22, 19:23   

Nie wiem skąd jest ten screen, takich dyskusji widziałam już na tony i nie wiem co to ma wspólnego z Sailor Moon. Nawet jeśli jest z jakiejś strony o SM, to takie teksty padają w milionie innych miejsc w Internecie.

Annorelka 
Myśli inaczej

Wysłany: 2015-04-22, 19:26   

Cytat:
Nie wiem skąd jest ten screen, takich dyskusji widziałam już na tony i nie wiem co to ma wspólnego z Sailor Moon. Nawet jeśli jest z jakiejś strony o SM, to takie teksty padają w milionie innych miejsc w Internecie.

To, że w podobny sposób zachowują się zwolennicy tej interpretacji i są jednymi z osób to nakręcających.

Lagertha 
Spiritus Movens

Wysłany: 2015-04-22, 19:33   

Tak możemy się przegadywać do jutra. Nie tylko zwolennicy tej teorii się tak zachowują, wraz z nimi zachowania te podzielają zwolennicy innych teorii :roll:

Przypominam, że temat dotyczy spotkania i prelekcji na temat feminizmu w Sailor Moon i jej zasadności, oraz tego, kto jest grupa docelową. Yuui zadał w temacie pytanie o to, kto może być odbiorcą Sailorek i prosilabym o trzymanie się tematu. Temat o feminizmie w Sailor Moon jako takim znajduje się tu:
http://shiningmoon.com.pl...hlight=feminizm
Gdyby ktoś miał coś do dodania :->

Mitsukoto 

Ulubione postaci z SM: Inner Senshi
Seiya czy Mamoru?: Seiya
Ulubiony utwór z Anime: Makenai
Wysłany: 2015-04-23, 20:56   

Motywy feministyczne oraz idea girl power były charakterystyczne dla oryginalnego anime. W Crystalu wszystko to schodzi na drugi plan; tutaj chodzi głównie o mirakuru lomansu, historię miłości Usagi i Mamora. Pozostałe sailorki to postaci drugoplanowe, o zredukowanych osobowościach, często bezsilne, leżące na ziemi. Dyskusja o feminizmie w kontekście Crystalowym jest niedorzeczna.

Annorelka 
Myśli inaczej

Wysłany: 2015-06-21, 22:00   

Jako fanka Sailorek nie mogę się bardziej wstydzić za to wszystko:
http://www.lookhuman.com/search/sailor%20moon
Szczególnie opisy produktów. Jeśli to nie jest przeinaczanie, podporządkowywanie serii pod swoje poglądy, upolitycznianie i totalne wyciąganie z kontekstu/mieszanie kwestii z serii to nie wiem jakiego jeszcze chcecie dowodu.
Do tego te wszystkie przekleństwa i przedstawianie wojowniczek jako bezlitosnych gangsta girls jest totalnie sprzeczne z morałami płynącymi z historii i postawią Usagi.

Lagertha 
Spiritus Movens

Wysłany: 2015-06-22, 00:23   

Niektóre te koszulki są całkiem fajne :) Inne mniej mi się podobaja. Biznes to biznes, skoro jest popyt, to jest i podaż :)

Odpowiedz do tematu