Informacje ogólne o anime z lat 90-tych:


Oryginalny tytuł: 美少女戦士セーラームーン (Bishoujo Senshi Seeraa Muun)
Polskie tłumaczenie tytułu: Piękna wojowniczka Sailor Moon
Autorka oryginalnego pomysłu: 武内直子 (Takeuchi Naoko)
Gatunek: henshin heroine (przemieniająca się bohaterka), otome muke anime (anime przeznaczone dla dziewcząt)
Reżyseria serii: 佐藤順一 (Satou Jun'ichi), 幾原邦彦 (Ikuhara Kunihiko), 五十嵐卓哉 (Igarashi Takuya)
Kompozycja serii: 富田祐弘 (Tomita Sukehiro), 榎戸洋司(Enokido Youji), 山口亮太 (Yamaguchi Routa)
Projekt postaci: 只野和子 (Tadano Kazuko), 伊藤郁子 (Itou Ikuko), 爲我井克美 (Tamegai Katsumi)
Muzyka: 有澤孝紀 (Arisawa Takanori)
Produkcja animacji: 東映動画 (TOEI Animation)
Produkcja: テレビ朝日 (telewizja Asahi) 、東映エージエンシー (TOEI Advertising)、東映動画 (TOEI Animation)
Emisja: テレビ朝日系列 (telewizja Asahi , obecnie ANN, czyli All-nippon News Network)

Pełna nazwa to 美少女戦士セーラームーン (Bishoujo Senshi Seeraa Muun), można ją przetłumaczyć jako Piękna wojowniczka Sailor Moon. Twórcą serii telewizyjnej jest TOEI Animation. Seria była emitowana w telewizji Asahi od 7 marca 1992 roku do 8 lutego 1997 roku, co sobotę o godzinie 19:00 (czasu japońskiego). Łącznie animacja ta zawiera 5 serii i zamyka się w 200 odcinkach, chociaż pierwotnie całość miała się zakończyć na jednym sezonie, ale ze względu na popurność była kontynuowana. Poszczególne serie mają swoje oznaczenia literowe, oprócz serii pierwszej, która nie zawiera żadnych dodatkowych literek w nazwie, jednak czasami przez fanów używane jest określenie "classic". Poszczególne serie to:

 • Bishoujo Senshi Sailor Moon ( 美少女戦士セーラームーン )
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon R ( 美少女戦士セーラームーン R)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon S ( 美少女戦士セーラームーン S)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon Super S ( 美少女戦士セーラームーン Super S)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon Sailor Stars ( 美少女戦士セーラームーン セーラースターズ)


 • Dodatkowo, jeśli chodzi fabułę to serię R można podzielić na 2 oddzielne części, część 1 to walka z Ailem, An i drzewem Makaiju, a część 2 to walka z Rodziną Czarnego Księżyca. Podobny dodatkowy podział można rozróżnić w seri Sailor Stars, gdzie część 1 to dodatkowa walka z Nehelenią z serii poprzedniej, a część 2 to walka z Galaktyką Cieni, czyli ze złymi wojowniczkami. W pozostałych seriach wrogami wojowniczek są: w serii pierwszej Królestwo Ciemności, w serii S Stowarzyszenie Śmierci, a w serii Super S Cyrk Martwego Księżyca.

  Poza serią właściwą jest jeszcze wiele innych odsłon anime, jak filmy, odcinki specjalne i inne dodatki. Jeśli chodzi o filmy to są 3:
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon R ( 美少女戦士セーラームーン R)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon S ( 美少女戦士セーラームーン S)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon Super S Sailor 9 Senshi Shuuketsu! Black Dream Hole no Kiseki ( 美少女戦士セーラームーンSuperS セーラー9戦士集結!ブラック・ドリーム・ホールの奇跡)


 • W filmie R wojowniczki walczą z Fiore i Kisenianem, którzy przybyli z kosmosu. W filmie S z Księżniczką Kaguyą, która przybyła na komecie po wielu tysiącach lat, aby znów spróbować podbić Ziemię. Jest to ekranizajca rozdziału z mangi. W filmie Super S wrogiem jest Królowa Biadiane i jej słudzy, którzy chcą przejąć władzę nad światem dzięki enegrii z dziecięcych snów.

  Jest również kilka odcinków specjalnych. Wyróżniamy tutaj odcinek do serii R:

 • Make Up Sailor Senshi (メイクアップ!セーラー戦士)


 • 4 odcinki do serii Super S:

 • Bishoujo Senshi Sailor Moon Super S Special (美少女戦士セーラームーンSuperSスペシャル) - zawiera 3 odcinki: 2 opowiadające o przygodach Chibiusy, które są ekranizacją rozdziałów z mangi oraz jeden o Haruce i Michiru.
 • Ami-chan no Hatsukoi (亜美ちゃんの初恋) - zawiera 1 odcinek opowiadający o pierwszej miłości Ami., który również jest ekranizacją rozdziału z mangi.

  Odcinki Super S Special zostały wplecione między odcinek 131, a 132 w serii Super S i w tej kolejności były emitowane w telewizji i umieszczone na wydaniu DVD/VHS, jednak nie miały numeracji według odcinków serii.

  Jako odcinek specjalny można uznać również odcinek 89 serii, który jest zapowiedzią serii S i przypomnieniem tego, co było w poprzednich seriach.

  Jest również kilka dodatkowych animacji wydanych na kasetach VHS, płytach DVD i LD. Tutaj można wyróżnić głównie Hero Club i Memoriale do poszczególnych serii. Nie wnoszą one jednak nic nowego do anime jako całości, gdyż są to zestawienia zawartości poszczególnych serii z wykazem demonów z poszczególnych odcinków.

  Na VHS'ie, DVD i LD można też znaleźć sporo materiałów dodatkowych o tworzeniu anime, a także wywiady z twórcami i osobami podkładającymi głosy postaciom.

  W wersji nieanimowanej jest również dodatek Dreaming Moon, który jest nagraniem z imprezy świątecznej z udziałem seiyuu pierwszych 5 wojowniczek.
 • Przystosowane do i utworzone za pomocą:

  Możesz znaleźć Shining Moon również na:

  Fanpage
  Grupa
  dyskusyja


  Sailor Moon została stworzona przez Naoko Takeuchi © 1992 Kōdansha, Tōei Animation, TV Asahi, Bandai.

  Strona nie jest oficjalną stroną i w żaden sposób nie jest powiązana z Naoko Takeuchi, ani z oficlajną stroną SAILOR MOON CHANNEL. Wszystkie materiały na stronie są zamieszczone w celach informacyjnych.

  Autorka Shining Moon - Hikari.
  Shining Moon 2004-2016.
  Layout ver. 4